نویسنده
درباره نویسنده
بهنام خیرالهی
تعداد پست ها 64

درباره:

دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه Staffordshire University در رشته علوم کامپیوتر گرایش امنیت و مقطع کارشناسی دانشگاه Asia Pacific University در رشته فناوری اطلاعات هستم. از سال 1392 به ایران برگشتم و به صورت تخصصی در زمینه طراحی وب، گرافیک و فناوری اطلاعات فعالیت دارم.

  • حذف عناصر اضافی در فتوشاپ

در این مطلب به نحوه حذف عناصر اضافی در فتوشاپ خواهیم پرداخت. در فتوشاپ ابزارهای متفاوتی برای اینکار وجود دارد که از جمله آنها می توان به ابزار های Spot Healing Brush Tool و Healing Brush Tool که هر دو از یک خانواده هستند اشاره نمود. تنها تفاوتشان این است که ابزار Spot Healing Brush Tool از تکنولوژی Content-Aware استفاده میکند. دیگر ابزاری که می توان در این راستا به آن اشاره کرد ابزار قدیمی Patch Tool میباشد. در این آموزش نحوه عملکرد این ابزار ها را توضیح خواهیم داد.

برای حذف عناصر اضافی در فتوشاپ راهکارهای متفاوتی وجود دارد، کاربردی ترین آنها استفاده از ابزارهایی است که در زیر به آنها اشاره شده است.

  1. Spot Healing Brush Tool
  2. Healing Brush Tool
  3. Patch Tool

در ادامه این مطلب به توضیح این سه ابزار کاربردی خواهیم پرداخت.

Spot Healing Brush Tool

ابتدا مطابق تصویر زیر ابزار Spot Healing Brush Tool را انتخاب میکنیم.

و سپس در Option Bar این ابزار گزینه Content-Aware را انتخاب می کنیم.

در اینجا ما قصد داریم مطابق تصویر قسمت Be Happy را از روی دیوار حذف کنیم. تصویر را در فتوشاپ باز نموده و سایز Brush را با کمک کلید های ] و یا [ بزرگ و یا کوچک کرده به اندازه ای که بتوانیم بروی کلمه Be Happy براش کنیم، سپس ناحیه مورد نظر خود را براش میکنیم.

همانطور که ملاحظه میکنید ابزار Healing Brush Tool به کمک تکنولوژی Content-Aware عنصر براش شده را بدون صدمه به تصویر اصلی حذف نموده است.

 Healing Brush Tool

در ادامه کار به توضیح چگونگی حذف کلمه Be Happy بوسیله ابزار Healing Brush Tool می پردازیم. در ابتدا این ابزار را انتخاب کرده و دقت داشته باشید که در Option Bar این ابزار گزینه Sampled انتخاب شده باشد.

سپس ناحیه ای که میخواهیم به جای عنصر انتخابی جایگزین شود را انتخاب نموده، نشانه گر را به آن ناحیه بره، کلید Alt را گرفته و یکبار کلیک کنید، با اینکار فتوشاپ آن ناحیه را به عنوان Sample انتخاب میکند. در ادامه مطابق روش قبل به براش کردن ناحیه مد نظر خود می پردازیم همانگونه که مشاهده می شود در زمان براش کردن فتوشاپ با یک علامت + ناحیه Sample ای که دارد جایگزین میکند را نشان میدهد. عنصر مورد نظر را به طور کامل براش میکنیم همچنین میتوانیم در صورت لزوم اگر نتیجه کار مطلوب نبود Sample جدیدی با گرفتن کلید Alt و کلیلک کردن به روی ناحیه مورد نظر انتخاب نموده و به براش کردن خود ادامه میدهیم.

 

پس از اتمام براش کردن و حذف موارد نامطلوب همانطور که ملاحظه میکنیم عنصر Be Happy از تصویر ما بدون صدمه ای به محتوای اصلی حذف گردیده است.

 Patch Tool

و در نهایت به توضیح چگونگی حذف کلمه Be Happy بوسیله ابزار Patch Tool می پردازیم. در ابتدا این ابزار را انتخاب کرده و دقت داشته باشید که در Option Bar این ابزار گزینه Source انتخاب شده باشد.

در این روش ابتدا عنصر Be Happy را انتخاب میکنیم، انتخاب با این ابزار مانند ابزار Lasso Tool عمل می کند.

سپس در داخل ناحیه انتخابی کلیک کرده و آن را به سمت ناحیه ای که میخواهیم جایگزین شود Drag میکنیم، با این کار آن ناحیه جایگزین Be Happay می شود، اگر نتیجه به دست آمده درست نبود میتوانیم این کار را مجددا تکرار کرده و ناحیه جایگزین مناسب تری را انتخاب کنیم.

 همانطور که مشاهده می شود نتیجه حاصل از اینکار منجر به حذف عنصر انتخابی بدون وارد شدن صدمه به شمایل دیوار به روی تصویر می شود.