نویسنده
درباره نویسنده
بهنام خیرالهی
تعداد پست ها 64

درباره:

دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه Staffordshire University در رشته علوم کامپیوتر گرایش امنیت و مقطع کارشناسی دانشگاه Asia Pacific University در رشته فناوری اطلاعات هستم. از سال 1392 به ایران برگشتم و به صورت تخصصی در زمینه طراحی وب، گرافیک و فناوری اطلاعات فعالیت دارم.

  • کنترل رفتار کلید‌های جهت‌نما (Arrow Keys)

در اکسل با استفاده از کلیدهای جهت‌نما (Arrow Keys) می‌توانیم از سلولی به سلول دیگر حرکت کنیم. اما ممکن است با هر بار زدن این کلیدها، به جای جابه‌جایی بین سلول‌ها، صفحه اسکرول شود. در واقع حرکت بین سلول‌ها با کلیدهای جهت‌نما دیگر انجام نمی‌شود. علت این مسئله روشن شدن اتفاقی کلید Scroll Lock می‌باشد.

مفهوم Scroll Lock

در اکسل برای کنترل کلیدهای جهت‌نما (Arrow Keys) از Scroll Lock استفاده می‌شود. اگر این گزینه غیرفعال باشد، می‌توانیم با استفاده از کلیدهای جهت‌نما بین سلول‌ها حرکت کنیم. اما اگر Scroll Lock را فعال کنیم، این کلیدها کل شیت را اصطلاحا اسکرول می‌کنند، یعنی یک ردیف بالا و پایین یا یک ستون به چپ یا راست حرکت می‌کند.

برای تشخیص قفل بودن Scroll Lock می‌توانیم نوار وضعیت (Status Bar) در پایین صفحه را بررسی کنیم. نوار وضعیت فعال یا غیرفعال بودن Scroll Lock را نشان می‌دهد.

نمایش فعال بودن Scroll Lock

ممکن است کلیدهای جهت‌نما به جای حرکت بین سلول‌ها، کل شیت را اسکرول کنند ولی در نوار وضعیت فعال بودن Scroll Lock مشخص نشود. زیرا نوار وضعیت طوری تنظیم شده است که وضعیت Scroll Lock را نشان ندهد. برای درک این موضوع به روی نوار وضعیت کلیک راست کرده تا ببینیم آیا گزینه Scroll Lock فعال است یا خیر. اگر این گزینه غیرفعال بود به روی آن کلیک کرده تا وضعیت Scroll Lock در نوار وضعیت نشان داده شود.

تنظیمات نوار وضعیت برای Scroll Lock

نوار وضعیت فقط وضعیت Scroll Lock را نشان داده و قادر به کنترل آن نمی‌باشد. فعال یا غیرفعال کردن گزینه Scroll Lock در نوار وضعیت، تاثیری در کنترل آن ندارد.

نحوه خاموش کردن Scroll Lock

در ویندوز کلید Scroll Lock مانند Num Lock و Caps Lock یک کلید دومنظوره بوده و با فشار دادن آن خاموش یا روشن می‌شود. اگر کیبوردی که از آن استفاده می‌کنیم دارای کلیدی به نام Scroll Lock یا ScrLK باشد، می‌توانیم با فشار دادن آن Scroll Lock را خاموش کنیم. با انجام این‌کار Scroll Lock از نوار وضعیت ناپدید می‌شود.

کلیدهای Scroll Lock به روی کیبورد

اگر کلید Scroll Lock به روی کیبوردی که از آن استفاده می‌کنیم وجود نداشته یا به هر دلیلی از کار افتاده باشد، می‌توانیم با استفاده از کیبورد مجازی (On-Screen Keyboard) این کلید را خاموش کرده تا جابجایی سلول‌ها با استفاده از کلیدهای جهت‌نما انجام شود. برای این‌کار در Windows 10 به مسیر زیر می‌رویم.

  • Start
  • Settings
  • Ease of Access
  • Keyboard
  • Use the On-Screen Keyboard

غیرفعال کردن Scroll Lock در کیبورد مجازی

اگر دکمه ScrLK به رنگ آبی باشد به معنی فعال بودن Scroll Lock است، به روی آن کلیک کرده تا این ویژگی خاموش شود.