نویسنده
درباره نویسنده
بهنام خیرالهی
تعداد پست ها 64

درباره:

دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه Staffordshire University در رشته علوم کامپیوتر گرایش امنیت و مقطع کارشناسی دانشگاه Asia Pacific University در رشته فناوری اطلاعات هستم. از سال 1392 به ایران برگشتم و به صورت تخصصی در زمینه طراحی وب، گرافیک و فناوری اطلاعات فعالیت دارم.

  • نمایش عبارت‌های طولانی در یک سلول

هنگام وارد کردن عبارت یا مقداری که از عرض سلول بزرگتر باشد با 2 حالت روبرو هستیم. اگر سلول کناری آن خالی باشد، کاراکترهایی که در سلول اول جا نشده باشند در سلول کناری قرار می‌گیرند. اما اگر سلول کناری آن خالی نباشد، مقدار وارد شده فقط به اندازه عرض سلول نشان داده می‌شود. در اکسل 2 روش برای نمایش عبارت‌های طولانی بوسیله Format Cells وجود دارد.

روش اول: Warp text

اگر بخواهیم مقدار یک سلول را به‌طور کامل بدون تغییر اندازه آن سلول مشاهده کنیم باید آن سلول را در حالت Warp text قرار دهیم. برای این‌‌کار سلول مورد نظر را انتخاب کرده و به مسیر زیر می‌رویم. در این روش اگر عبارت از عرض سلول بزرگتر باشد، در چند خط شکسته می‌شود.

  • Home
  • Alignment
  • Warp text

نمایش عبارت‌های طولانی در چندین خط توسط Warp text

نمایش عبارت‌های طولانی در چندین خط توسط Warp text

ایجاد سطر جدید در یک سلول

برای شکسته شدن عبارت از یک جای مشخص، باید سطری جدید در آن سلول ایجاد کنیم. به‌طور کلی 2 روش برای ایجاد سطر جدید در یک سلول وجود دارد. استفاده از کلیدهای ترکیبی یا فرمول.

استفاده از کلیدهای ترکیبی

نشانه‌گر را به جایی که می‌خواهیم سطر جدید ایجاد شود برده و کلیدهای ترکیبی Alt+Enter را فشار می‌دهیم. با این‌کار از جایی که نشانه‌گر قرار دارد عبارت شکسته شده و در سطر دوم قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: عملگرهای محاسباتی

استفاده از فرمول

تابع Char کاراکتر معادل کد ASCII که به آن داده می‌شود را به عنوان نتیجه برمی‌گرداند. کد ASCII، کدی است که معادل یک کاراکتر می‌باشد و برای شناسایی کاراکترها از آن استفاده می‌شود. مقدار 10 در این تابع معادل کلیدهای ترکیبی Alt+Enter می‌باشد. مثلا اگر بخواهیم به کمک فرمول‌نویسی یک سطر جدید ایجاد کنیم، به صورت زیر عمل می‌کنیم.

="نمایش عبارت‌های طولانی"&CHAR(10)&"در یک سلول"

ایجاد سطر جدید در یک سلول با تابع Char

ایجاد سطر جدید در یک سلول با تابع Char

روش دوم: Shrink to fit

یک روش دیگر برای نمایش عبارت‌های طولانی در سلول‌ها استفاده از گزینه Shrink to fit می‌باشد. در این حالت، تا حدامکان اندازه فونت کوچک شده تا عبارت در سلول مورد نظر جا شود. برای این‌کار سلول مورد نظر را انتخاب کرده و به مسیر زیر می‌رویم.

  • Home
  • Alignment
  • alignment Settings
  • Text control
  • Shrink to fit

تغییر فونت عبارت‌های طولانی توسط Shrink to fit

تغییر فونت عبارت‌های طولانی توسط Shrink to fit

یکی از کاربردهای مفید Shrink to fit برای بانک‌های اطلاعاتی می‌باشد. مثلا اگر یکی از ستون‌ها شامل آدرس یا شرح موضوعی باشد، بهتر است کل این ستون را در حالت Shrink to fit قرار دهیم تا در صورت درج عبارت‌های طولانی، ظاهر بانک اطلاعاتی بهم نریخته و شکل خود را حفظ کند.