نویسنده
درباره نویسنده
بهنام خیرالهی
تعداد پست ها 64

درباره:

دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه Staffordshire University در رشته علوم کامپیوتر گرایش امنیت و مقطع کارشناسی دانشگاه Asia Pacific University در رشته فناوری اطلاعات هستم. از سال 1392 به ایران برگشتم و به صورت تخصصی در زمینه طراحی وب، گرافیک و فناوری اطلاعات فعالیت دارم.

  • بکارگیری ابزار هوشمند Flash Fill

در اکسل می‌توان با استفاده از ابزار کاربردی Flash Fill مقدار موجود در یک سلول را طبق الگویی خاص با هم ترکیب یا از هم تفکیک کرد. مثلا می‌توانیم نام و نام خانوادگی موجود در دو ستون متفاوت را با هم ترکیب کنیم و یا مقدار عددی در یک سلول که شامل عبارت متنی و عدد می‌باشد را از عبارت متنی تفکیک کنیم.

برای ترکیب یا تفکیک مقدار موجود در یک سلول راه حل‌های مختلفی وجود دارد. مثل استفاده از توابع متنی و استفاده ترکیبی از آنها. اما با استفاده از ابزار Flash Fill نیاز به هیچ‌گونه فرمول‌نویسی خاصی نداریم و می‌توانیم داده‌های یک سلول را از یکدیگر تفکیک یا با هم ترکیب کنیم. این ابزار یک منطق یادگیرنده دارد که با الگویی که برای آن تعریف می‌کنیم به روی داده‌ها اعمال می‌شود. برای بکارگیری این ابزار می‌توانیم به یکی از 2 مسیر زیر برویم.

  • Home
  • Editing
  • Fill
  • Flash Fill
  • Data
  • Data Tools
  • Flash Fill

ترکیب نام و نام خانوادگی

فرض کنید می‌خواهیم مقدار نام و نام خانوادگی را با هم ترکیب کنیم. برای این‌کار نام و نام خانوادگی موجود در سلول A2 ‌و B2 را در سلول C2 به همراه یک فاصله (Space) وارد می‌کنیم. محدوده C2:C11 را انتخاب کرده و به یکی از 2 مسیری که قبلا معرفی شدند می‌رویم. همچنین می‌توانیم سلول C2 را با استفاده از ویژگی AutoFill برای دیگر سلول‌ها درگ می‌کنیم. پس از درگ کردن دکمه‌ای در پایین محدوده ظاهر می‌شود، به روی آن کلیک کرده و گزینه Flash Fill را انتخاب می‌کنیم. با تعریف این الگو، یعنی درج نام و نام خانوادگی در یک سلول و استفاده از ابزار Flash Fill همه نام و نام خانوادگی‌ها با یکدیگر ترکیب می‌شوند.

ترکیب نام و نام خانوادگی با ابزار Flash Fill

تفکیک عبارت متنی و عدد

مطابق تصویر 2، می‌خواهیم مقدار عددی را از عبارت متنی تفکیک کنیم. برای این‌کار در سلول B2 عدد متناظر با مقدار عددی سلول A2 را وارد کرده و آن را با استفاده از ویژگی AutoFill برای دیگر سلول‌ها درگ می‌کنیم. پس از درگ کردن دکمه‌ای در پایین محدوده ظاهر می‌شود، به روی آن کلیک کرده و گزینه Flash Fill را انتخاب می‌کنیم. با تعریف این الگو، مقدار عددی از دیگر داده‌ها تفکیک می‌شود.

تفکیک مقدار عدد از عبارت متنی با ابزار Flash Fill

منطق عملکرد ابزار Flash Fill سیستم ماشین‌های یادگیرنده می‌باشد و بر مبنای یادگیری عمل می‌کند. هر چقدر الگویی که برای این ابزار تعریف می‌کنیم واضح و روشن‌تر باشد، خروجی بهتری به ما می‌دهد. بنابراین باید در تعیین الگوی مورد نظر دقت زیادی کنیم.

در واقع کاربرد ابزار Flash Fill پیش‌بینی یک الگو می‌باشد که می‌توانیم استفاده‌های گوناگونی از این ابزار در اکسل داشته باشیم.