نویسنده
درباره نویسنده
بهنام خیرالهی
تعداد پست ها 53

درباره:

دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه Staffordshire University در رشته علوم کامپیوتر گرایش امنیت و مقطع کارشناسی دانشگاه Asia Pacific University در رشته فناوری اطلاعات هستم. از سال ۱۳۹۲ به ایران برگشتم و به صورت تخصصی در زمینه طراحی وب، طراحی گرافیک و برنامه نویسی NET. فعالیت دارم.

 • آشنایی با نرم افزار اکسل

نرم افزار اکسل یکی از برنامه های صفحه گسترده میباشد که توسط شرکت Microsoft توسعه و پخش میشود، این نرم افزار برای محاسبات ریاضی، آماری، متنی و ترسیم نمودار بوسیله ابزارهای گرافیکی بکار میرود. اکسل محبوب ترین نرم افزار صفحه گسترده در بین فارسی زبانان می باشد. این نرم افزار داری خصوصیات اصلی تمام نرم افزارهای صفحه گسترده بوده و با استفاده از جدولی متشکل از سطرها و ستون ها میتواند داده ها را سازماندهی کرده، و با استفاده از همین داده ها به انجام محاسبات بپردازد.

صفحه گسترده

یک صفحه گسترده، یک جدول بزرگ با سطرها و ستون های فراوان می باشد که اطلاعات در درون خانه های این جدول وارد می شوند. اطلاعاتی که در درون این جدول وارد می شوند قابلیت این را دارند که روی آنها عملیات مختلفی صورت گیرد، ضمن اینکه خود خانه های جدول نیز چه از نظر ظاهری و چه از نظر محتویات قابلیت تغییرات متنوعی را دارا میباشند.

صفحه گسترده یک روش برای سازماندهی داده ها در سطر و ستون میباشد که بوسیله آن می توان براحتی داده ها را بررسی و ویرایش کرد. صفحه گسترده به معنی تکرار شدن و کنار هم قرار گرفتن تعداد زیادی سلول با امکانات و توانایی های یکسان برای ایجاد ساختاری اطلاعاتی و محاسباتی است.

آشنایی با نرم افزار اکسل - w3blog.ir

اکسل چیست؟

اکسل یک نرم افزار صفحه گسترده می باشد. این نرم افزار از سلول هایی که در درون ستون ها و سطرهای خود گنجانده است جهت مدیریت، سازماندهی و انجام عملیات محاسباتی روی داده ها استفاده می کند. همچنین میتوان درون آن از جداول هوشمند، نمودارها، فرمول ها و توابع به روش های مختلف استفاده کرد.

صفحات اکسل از سطرهایی که با برچسب اعداد مشخص میشوند و ستون هایی که با برچسب حروف مشخص می شوند تشکیل شده است. در تقاطع هر سطر و ستون یک سلول وجود دارد که داده ها در این سلول ها وارد می شوند. آدرس هر سلول ترکیبی از حرف ستون و شماره سطر مربوطه می باشد. به طور مثال سلول A1 حاصل تقاطع ستون A و سطر ۱ می باشد. تقاطع این تعداد سطر و ستون باعث ایجاد میلیون ها سلول شده که میتوانند از طریق توابع با یکدیگر در ارتباط باشند.

به محیطی متشکل از سطرها و ستون ها در اکسل کتاب کار گفته میشود. کتاب کار حاوی صفحات گسترده بوده که میتواند از یک تا چند صفحه را به خود اختصاص دهد. میتوانیم با استفاده از برگه هایی که عموما در پایین صفحه هستند به صفحات گسترده دسترسی داشته باشیم. صفحه ها از بلوک های کوچکی به نام سلول تشکیل شده اند، هر سلول حاوی داده ای است که در درون آن ایجاد می شود. وظیفه اصلی سلول ها ذخیره اطلاعات در اکسل می باشد.

آشنایی با نرم افزار اکسل - w3blog.ir

کاربردهای اکسل

همانطور که گفته شد صفحه گسترده یک جدول بسیار بزرگ است که دارای سطرها و ستون های متعددی است. از تلاقی این سطرها و ستون ها خانه هایی پدید می آیند که به آنها سلول یا Cell می گوییم که این قابلیت را دارند تا اطلاعات در آنها وارد شوند. پس از ورود اطلاعات مورد نیاز در این خانه ها، اکسل به سبب طبیعت جدول گونه خود این امکان را به وجود می آورد که به راحتی جدولی به سلیقه خود از اطلاعاتی که وارد کرده ایم رسم کنیم. ضمن اینکه با در اختیار داشتن امکانات متنوع محاسباتی، عملیات مختلفی به روی این اطلاعات انجام داده، و همچنین میتوانیم به این داده ها به روش های مختلفی دسترسی داشته باشیم و در نهایت آنها را در قالب یک فایل صفحه گسترده ذخیره کنیم.

به چهار دلیل عمده باید از نرم افزارهای صفحه گسترده نظیر اکسل استفاده کنیم:

 • ۱ ∙ امکان رسم جداول به آسانی
 • ۲ ∙ سهولت در انجام محاسبات ریاضی، منطقی و آماری
 • ۳ ∙ امکان رسم نمودارهای متنوع آماری
 • ۴ ∙ ذخیره و بازیابی اطلاعات به شک بانک های اطلاعاتی

صفحه گسترده ها نرم افزارهای بسیار قوی بوده که در دنیای تجارت جهت ثبت داده، کار با آن و تهیه گزارش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. قالب بندی جداول در اکسل انجام محاسبات پیچیده و به طور کلی کار با داده ها را فراهم می سازند. در اکسل توابع این اجازه را به ما می دهند که داده ها را تحلیل کرده و گزارش های متنوعی را ایجاد کنیم.

کاربرد نرم افزار اکسل با توجه به گستردگی ویژگی های موجود در آن، در تمام زمینه های کاری که به نوعی با دسته بندی و تحلیل داده ها، فرمول نویسی، بانک های اطلاعاتی و یا گزارش گیری سر و کار دارند ملموس است برای مثال در کارهای مهندسی می توان به کاربرد هایی مانند فرمول نویسی، تهیه چک لیست ها و نوشتن نرم افزار های مختلف برای امور طراحی، تحلیل و گزارش گیری اشاره کرد. بیشتر توانایی های نرم افزار اکسل به صورت مشترک توسط تمامی تخصص ها می تواند مورد استفاده قرار گیرد، از جمله این تخصص ها می توان به امور مالی، حسابداری، آمار، ریاضی و بانک های اطلاعاتی اشاره کرد.

از اکسل علاوه بر سازماندهی داده ها، برای نگهداری و پردازش داده ها و رسم نمودار نیز استفاده می شود. از برنامه اکسل می توان برای خودکار کردن سیستمهای مالی، کنترل موجودی انبارها، میزان سود و میانگین کالاهای فروخته شده، درصد افزایش و کاهش سود و سایر نیازمندیهای تولیدی و بازرگانی استفاده کرد. اکسل کاملا انعطاف پذیر است و میتوان آن را مطابق با نیازهای سازمانی و الزامات گزارش گیری هر پروژه ای منطبق کرد. با استفاده از توابع آماری و محاسباتی و همچنین نمودارهای مختلف می توان به خوبی ارتباط بین داده ها را پیدا کرد. با شناخت انواع نمودارها و کاربرد آنها میتوانیم تمامی داده های خود را به صورت گرافیکی نمایش داده و آنها را تجزیه و تحلیل کنیم.

از دیگر کاربردهای اکسل میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

 •  تهیه فرم های مختلف و متنوع با گرافیک مناسب
 •  بکارگیری تکنیک ها و روش های آماری متنوع
 •  انجام محاسبات شخصی و روزانه
 •  ایجاد نرم افزارهای گزارش گیری
 •  ایجاد داشبوردهای مدیریتی
 •  مدیریت بودجه خانوار یا دارایی کسب و کار
 •  مدیریت فاکتورها و رسیدها
 •  ایجاد چک لیست و لیست وظایف
 •  محاسبات مالی، وام و بدهی ها
 •  مدیریت اموال

برنامه نویسی در اکسل

نرم افزار اکسل از برنامه نویسی با VBA که نوعی از زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک است پشتیبانی می کند. برنامه نویسی با استفاده از VBA اجازه میدهد تا عملیاتی را که با استفاده از خصوصیات اصلی اکسل نمیتوان آن را انجام داد، امکان پذیر گردند.

کاربران اکسل

اکسل جز یکی از عمومی ترین و در عین حال تخصصی ترین نرم افزارها به شمار می رود. این بدین معنی می باشد که اکسل توانایی ساده ترین کارها تا تخصصی ترین کارها را دارد. از ثبت و ویرایش داده های روزانه و محاسبات ساده گرفته تا شبیه سازی فرآیندهای پیچیده گردش اطلاعات، سیستم های نگهداری و تعمیرات، کنترل موجودی، انبارداری و غیره در اکسل به بهترین نحو قابل انجام است.

با تسلط به اکسل میتوان ساده ترین تا پیچیده ترین کارها رو با سرعت و دقت عالی انجام داد. دانش آموزان، دانشجویان، مدیران اجرایی و مالی، مهندسین صنایع، عمران، برق، مکانیک، حسابدارن، انبارداران، فروشنده ها، مشاغل خدماتی و دیگر مشاغل، همگی میتوانند از کاربران اکسل باشند.

آشنایی با نرم افزار اکسل - w3blog.ir

بیشتر بخوانید

 • مطلبی برای این بخش وجود ندارد.