نویسنده
درباره نویسنده
بهنام خیرالهی
تعداد پست ها 53

درباره:

دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه Staffordshire University در رشته علوم کامپیوتر گرایش امنیت و مقطع کارشناسی دانشگاه Asia Pacific University در رشته فناوری اطلاعات هستم. از سال ۱۳۹۲ به ایران برگشتم و به صورت تخصصی در زمینه طراحی وب، طراحی گرافیک و برنامه نویسی NET. فعالیت دارم.

  • فرمول نویسی در اکسل

یکی از مهمترین دلایل کاربرد نرم افزار اکسل قدرت بالای آن در تعریف توابع و انجام محاسبات است. در این مطلب نحوه صحیح تعریف توابع در اکسل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

ساختار توابع

برای تعریف تابع در داخل یک سلول باید عبارت مورد نظر با یک مساوی «=» شروع شود. با انجام اینکار به اکسل گفته می شود که عبارت وارد شده جهت تعریف یک تابع ایجاد شده است. بعد از اینکار با وارد کردن نام تابع مورد نظر و باز کردن پرانتز، پارامترهای مربوط به آن تابع نمایش داده می شود. به ازای هر تابع یک پرانتز باز شده و یک پرانتز بسته می شود. باید دقت کنیم که در ترکیب توابع این موضوع ممکن است به یک مشکل پیچیده تبدیل شود، پس تعداد و جای قرار گیری پرانتزها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

به طور مثال در تصویر زیر پرانتز مشکی رنگ مربوط به تابع IFERROR، پرانتز قرمز رنگ مربوط به تابع IF و پرانتز با رنگ بنفش مربوط به تابع VLOOKUP می باشد. با دقت به رنگ ها می توان به درستی تشخیص داد که پرانتز کدام تابع بسته نشده و یا در جای مناسبی قرار نگرفته است. این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا در ترکیب توابع اگر پرانتز ها به درستی باز و بسته نشده باشند، تابع با خطا مواجه خواهد شد.

فرمول نویسی در اکسل - w3blog.ir

پارامترهای توابع

در زمان تعریف توابع بعد از زدن مساوی = و مشخص کردن نام تابع مورد نظر و باز کردن پرانتز، پارامترهای مربوط به آن تابع نمایش داده می شود که باید پارامترهای مناسبی برای آن تابع تخصیص دهیم. همچنین زمانی که پرانتز را باز می کنیم با کلیک بروی fx در نوار توابع پنجره ای به نام Function Arguments باز خواهد شد که می توانیم در این پنجره پارامترهای تابع مورد نظر را تخصیص دهیم.

فرمول نویسی در اکسل - w3blog.ir

پارامترها در یک تابع با یک جداکننده از هم جدا می شوند. این جداکننده ها معمولا «,» و یا «;» می باشد که در هر سیستم این پارامترها میتوانند متفاوت باشند و حتما باید از جداکننده ای که در اکسل نشان داده شده است استفاده کنیم، در غیر این صورت تابع با خطا مواجه خواهد شد. اصولا اشتباه گذاشتن جداکننده باعث میشود که تعداد پارامترها به درستی و در جای خود تشخیص داده نشده و منجر به بروز خطا در تابع میشود.

در زمان استفاده از رشته های متنی در یک پارامتر از تابع، آن رشته حتما باید در درون " " قرار بگیرد در غیر اینصورت تابع با خطا مواجه خواهد شد.

بطور کلی پارامترهای یک تابع با توابع دیگر متفاوت هستند و ویژگی هر پارامتر در یک تابع با توجه به کارکرد آن تابع تعریف شده است. در اکسل برخی از توابع هیچگونه پارامتری ندارند، مانند تابع ()NOW که تاریخ و ساعت جاری سیستم را اعلام میکند.

برخی از پارامترها اجباری بوده و باید حتما در تابع تعریف شوند در غیر اینصورت تابع با خطا مواجه می شود، اما برخی از پارامترها در بعضی از توابع اختیاری هستند که می توانیم آنها را تعریف نکنیم. پارامترهای اختیاری در درون [] نشان داده میشوند، پارامترهایی که در درون [] نیستند اجباری بوده و باید حتما در تابع تعریف شوند.

عملگرهای اصلی در تعریف توابع

۱پرانتز()
۲توان^
۳ضرب*
۴تقسیم/
۵جمع+
۶منحا-

اکسل در انجام محاسبات برای عملگرهای مختلف سلسله مراتبی را رعایت می کند. مثلا اگر در یک عبارت از عمگرهای جمع، ضرب، تقسیم و توان استفاده شده باشد ابتدا عبارت شامل توان محاسبه شده، سپس عبارت های شامل ضرب و تقسیم و در نهایت عبارت های شامل جمع و تفریق محاسبه می شوند. البته باید توجه داشت که عبارت های داخل پرانتز بالاترین الویت در زمانه محاسبه را دارا می باشند.

بیشتر بخوانید

مطلبی برای این بخش وجود ندارد.