نویسنده
درباره نویسنده
بهنام خیرالهی
تعداد پست ها 53

درباره:

دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه Staffordshire University در رشته علوم کامپیوتر گرایش امنیت و مقطع کارشناسی دانشگاه Asia Pacific University در رشته فناوری اطلاعات هستم. از سال ۱۳۹۲ به ایران برگشتم و به صورت تخصصی در زمینه طراحی وب، طراحی گرافیک و برنامه نویسی NET. فعالیت دارم.

  • قالب بندی داده ها

سلول های اکسل می توانند حاوی داده های متنوعی باشند و بنا به کاربرد در اسناد مختلفی گنجانده شوند و یا به منظور ارائه به فرمت خاصی آماده گردند. اکسل بطور پیش فرض فرمت های عددی مناسبی را در اختیار کاربر می گذارد، همچنین می توان برای یک سری داده های خاص فرمت مخصوص به آن را ایجاد نمود. با کمک این فرمت ها به اکسل گفته می شود که داده ها می بایست به چه شکلی در سلول ها نمایش داده شوند.

یکی از بخش های کاربردی اکسل Format Cells می باشد که می توان بواسطه آن نوع نمایش مقدار یک سلول را بدون تغییر محتوای آن تغییر داد. اینکار به درک بهتر داده ها در اکسل و همچنین خوانایی و زیبایی آنها کمک شایانی می کند. باید به این نکته توجه داشت که قالب بندی فقط مختص اعداد نیست و هر داده ای میتواند فرمت مختص به خود را داشته باشد و در جایی که فرمت های پیش فرض اکسل پاسخگوی کار نباشد امکان ایجاد فرمت دلخواه نیز فراهم شده است.

برای قالب بندی داده ها، ابتدا باید محدوده مورد نظر را انتخاب کرده و سپس بروی آن محدوده راست کلیک کرده و گزینه Format Cells را انتخاب کرد و یا می توان پس از انتخاب محدوده مورد نظر، در سربرگ Home و در قسمت Number به آن دسترسی داشت. همچنین می توان از کلیدهای ترکیبی Ctrl+1 نیز استفاده نمود.

قالب بندی داده ها - w3blog.ir

با انجام اینکار پنجره Format Cells نمایان خواهد شد. بطور پیش فرض در این پنجره سربرگ General انتخاب شده است، در بخش Category این سربرگ ۱۲ گزینه متفاوت وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

قالب بندی داده ها - w3blog.ir

General

بطور پیش فرض تمامی سلول ها در اکسل این نوع فرمت را در خود نگه می دارند.

Number

برای وارد کردن مقادیر عددی میتوان از این فرمت استفاده نمود. اگر از اعداد اعشاری استفاده می شود میتوان تعداد ارقام اعشاری را در قسمت Decimal places تعیین نمود. با فعال نمودن گزینه (,) Use 1000 Separator میتوان اعداد وارد شده را سه رقم سه رقم بوسیله یک ویرگول از یکدیگر جدا نمود. همچنین می توان در بخش Negative Numbers نحوه نمایش اعداد منفی را مشخص کرد.

قالب بندی داده ها - w3blog.ir

Currency

برای وارد کردن اعدادی که حاوی مقادیر پولی و ارزی هستند می توان از این فرمت استفاده نمود. اگر از اعداد اعشاری استفاده می شود میتوان تعداد ارقام اعشاری را در قسمت Decimal places تعیین نمود. در قسمت Symbol می توان واحد ارزی را مشخص کرد که به طور پیش فرض بروی $ قرار دارد، مثلا میتوان این واحد ارزی را به Persian (Iran) ریال تغییر داد. در این فرمت واحد ارزی به عدد چسبیده و عدد صفر نمایش داده می شود. همچنین می توان در بخش Negative Numbers نحوه نمایش اعداد منفی را مشخص کرد.

قالب بندی داده ها - w3blog.ir

Accounting

برای وارد کردن اعدادی که حاوی مقادیر پولی و ارزی هستند می توان از این فرمت استفاده نمود. اگر از اعداد اعشاری استفاده می شود میتوان تعداد ارقام اعشاری را در قسمت Decimal places تعیین نمود. در قسمت Symbol می توان واحد ارزی را مشخص کرد که به طور پیش فرض بروی $ قرار دارد، مثلا میتوان این واحد ارزی را به Persian (Iran) ریال تغییر داد. در این فرمت واحد ارزی از عدد فاصله داشته و عدد صفر بصورت خط تیره «-» نمایش داده می شود.

قالب بندی داده ها - w3blog.ir

Date

برای وارد کردن اعداد با قالب تاریخ می توان از این فرمت استفاده نمود. در قسمت Type می توان نوع قالب تاریخ را مشخص کرد. این فرمت بطور پیش فرض بروی تاریخ میلادی قرار دارد، بطور مثال میتوان این تاریخ را به تاریخ شمسی تغییر داد، برای انجام اینکار می بایست در قسمت Location گزینه Persian (Iran) را انتخاب نمود.

قالب بندی داده ها - w3blog.ir

Time

برای وارد کردن اعداد با قالب زمان می توان از این فرمت استفاده نمود. در قسمت Type می توان نوع قالب زمان را مشخص کرد. این فرمت بطور پیش فرض بروی زمان میلادی قرار دارد، بطور مثال میتوان این زمان را به زمان شمسی تغییر داد، برای انجام اینکار می بایست در قسمت Location گزینه Persian (Iran) را انتخاب نمود.

قالب بندی داده ها - w3blog.ir

Percentage

برای وارد کردن مقادیر عددی بصورت درصد «%» می توان از این فرمت استفاده کرد. این فرمت عدد مورد نظر را در ۱۰۰ ضرب میکند و با یک علامت درصد نمایش میدهد. در صورتی که ابتدا فرمت سلول بروی Percentage قرار داده شود، فقط اعداد بین ۰ و ۱ در ۱۰۰ ضرب میشوند. اگر از اعداد اعشاری استفاده می شود میتوان تعداد ارقام اعشاری را در قسمت Decimal places تعیین نمود.

قالب بندی داده ها - w3blog.ir

Fraction

برای وارد کردن مقادیر عددی بصورت کسری میتوان از این فرمت استفاده نمود. در قسمت Type میتوان نحوه نمایش کسر را تعیین نمود.

قالب بندی داده ها - w3blog.ir

Scientific

برای وارد کردن مقادیر عددی با نماد علمی میتوان از این فرمت استفاده نمود.

Text

برای وارد کردن مقادیر متنی میتوان از این فرمت استفاده نمود. بطور پیش فرض در اکسل عدد صفر در ابتدای یک رشته نمایش داده نمی شود برای حفظ عدد صفر در ابتدای رشته می توان از این فرمت استفاده نمود.

Special

برای وارد کردن مقادیر عددی با یک الگوی خاص مانند شماره تلفن، کد ملی و کد پستی میتوان از این فرمت استفاده نمود.

 قالب بندی داده ها - w3blog.ir

Custom

برای وارد کردن مقادیری که بطور پیش فرض در اکسل تعریف نشده اند می توان از این فرمت استفاده نمود.

قالب بندی داده ها - w3blog.ir

در اکسل همواره آن چیزی که در سلول ها مشاهده می شود ممکن است با مقدار واقعی درج شده متفاوت باشد، برای مشاهده مقدار واقعی یک سلول میتوان پس از انتخاب سلول مورد نظر مقدار آن را در نوار توابع مشاهده نمود.

بیشتر بخوانید

مطلبی برای این بخش وجود ندارد.