نویسنده
درباره نویسنده
بهنام خیرالهی
تعداد پست ها 64

درباره:

دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه Staffordshire University در رشته علوم کامپیوتر گرایش امنیت و مقطع کارشناسی دانشگاه Asia Pacific University در رشته فناوری اطلاعات هستم. از سال 1392 به ایران برگشتم و به صورت تخصصی در زمینه طراحی وب، گرافیک و فناوری اطلاعات فعالیت دارم.

  • مبحث Layer Style

در فتوشاپ می توان انواع استایل های آماده را دانلود و آنها را بروی لایه ها اعمال نمود. یا اینکه استایل های اختصاصی را ایجاد و ذخیره کرده و در پروژه های گوناگون از آنها استفاده کرد. در این مطلب به نحوه نصب، استفاده و ساخت استایل اختصاصی در فتوشاپ پرداخته خواهد شد.

می توان انواع استایل های آماده را دانلود کرده و آنها را بروی لایه ها اعمال نمود. یا اینکه استایل های اختصاصی را ایجاد و ذخیره کرده و در پروژه های گوناگون از آنها استفاده کرد.

نکات مهم در استفاده از Layer Style ها

قبل از آن که نحوه نصب، ساخت استایل و همچنین استفاده از آن ها توضیح داده شود لازم است که حتما به چند نکته توجه شود.

1. بعضی از استایل ها مثل Drop Shadow و Outer Glow بر روی قسمت ها بیرونی لایه ها اعمال می شوند بنابراین لایه مورد نظر حتما باید دارای قسمت های ترنسپرنت یا بدون بک گراند باشد تا بتوان تاثیر این افکت ها را بر روی آن دید. فرض میشود درون یک لایه، تصویری با اندازه کامل و بدون قسمت های خالی وجود دارد، در این حالت اگر افکت Drop Shadow بر روی این لایه اعمال شود هیچ تاثیری بر روی لایه مشاهده نخواهد شد، ولی اگر یک متن یا لوگو بر روی همین لایه قرار گیرد و Drop Shadow به آن اضافه شود به خوبی تاثیر این افکت قابل مشاهده خواهد بود.

2. لایه Background نمی تواند استایل ها را بپذیرد و باید حتما به یک لایه معمولی تبدیل شود که برای تبدیل آن به یک لایه معمولی کافیست تا بر روی قفل کنار لایه کلیک کرده تا قفل آن باز و به یک لایه قابل ویرایش تبدیل شود.

نحوه نصب استایل ها

نصب کردن Style ها در فتوشاپ بسیار راحت است. ساده ترین راه برای نصب استایل ها این است که بر روی فایل استایل دو بار کلیک کرده تا توسط فتوشاپ باز و نصب شود. ولی در زیر به صورت مرحله به مرحله روش دیگری را برای نصب استایل توضیح داده شده است. پسوند فایل های استایل ASL می باشد و شکل آیکون آن بصورت زیر است.

مبحث w3blog.ir - Layer Style

برای نصب استایل می بایست به ترتیب مراحل زیر دنبال شود، باید دقت داشت که اگر فایل استایل بصورت فشرده باشد حتما باید آن را از حالت ZIP و یا RAR خارج نمود.

در ابتدا باید به Edit > Preset > Preset Manager رفته تا پنجره Preset Manager نمایان شود.

مبحث w3blog.ir - Layer Style

در پنجره Preset Manager به قسمت Preset Type رفته و از لیست ظاهر شده می بایست گزینه Styles انتخاب شود، سپس بروی دکمه Load باید کلیک شود.

مبحث w3blog.ir - Layer Style

در پنجره Load به محل ذخیره فایل استایل رفته و بعد از انتخاب استایل بروی دکمه Load کلیک کرده تا استایل(ها) به فتوشاپ اضافه شوند.

مبحث w3blog.ir - Layer Style

بعد از نصب استایل ها، نحوه استفاده از آنها توضیح داده خواهد شد.

نحوه استفاده از استایل ها

برای درک بهتر، فایل استایل را بروی یک متن قرار می دهیم.

بعد از نوشتن متن بر روی لایه مورد نظر در پانل لایه ها کلیک راست کرده و Blending Options می بایست انتخاب شود، یا اینکه بر روی لایه دو بار کلیک کرده که با اینکار پنجره Layer Style به شکل زیر باز خواهد شد. در این پنجره اگر بر روی Styles کلیک شود، لیستی از استایل هایی که بر روی فتوشاپ نصب شده اند نمایش داده خواهد شد. با انتخاب هر کدام از استایل ها و OK کردن آن، استایل انتخابی به لایه اضافه می شود.

مبحث w3blog.ir - Layer Style

در تصویر زیر یک استایل بروی متن اعمال شده است، همانطور که مشخص است این استایل شامل Stroke و Drop Shadow می باشد.

مبحث w3blog.ir - Layer Style

نحوه ساخت و ذخیره استایل اختصاصی

شاید همیشه نیاز به اعمال چندین افکت بر روی متن یا تصویر مورد نظر باشد. برای اینکه هر زمان نیاز به انجام و تنظیم همه افکت ها از صفر وجود نداشته باشد می توان این افکت ها را به صورت Style ذخیره کرد تا بعد بتوان تنها با یک کلیک از آن استایل مورد نظر استفاده نمود. برای ساخت استایل می بایست مراحل زیر انجام شود.

بر روی لایه مورد نظر کلیک راست کرده و می بایست Blending Options انتخاب شود. در پنجره Layer Style افکت هایی که قرار است ذخیره شوند را انتخاب کرده و تنظیمات مربوط به آنها باید اعمال شود. بعد از آن بروی دکمه New Style باید کلیک کرد.

مبحث w3blog.ir - Layer Style

در پنجره New Style یک نام برای استایل در نظر گرفته و بر روی OK کلیک کرده تا استایل ذخیره شود.

مبحث w3blog.ir - Layer Style

از این به بعد می توان به راحتی از استایل مورد نظر استفاده نمود.