نویسنده
درباره نویسنده
بهنام خیرالهی
تعداد پست ها 64

درباره:

دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه Staffordshire University در رشته علوم کامپیوتر گرایش امنیت و مقطع کارشناسی دانشگاه Asia Pacific University در رشته فناوری اطلاعات هستم. از سال 1392 به ایران برگشتم و به صورت تخصصی در زمینه طراحی وب، گرافیک و فناوری اطلاعات فعالیت دارم.

  • کار با پانل Layers در فتوشاپ

آیا تا به حال تصاویر ساخته شده توسط گرافیست ها را مشاهده کرده اید؟ حتما با خودتان گفته اید که چطور ممکن است چنین تصویری را در نرم افزار فتوشاپ بتوان ایجاد کرد. فتوشاپ تمامی ابزار هایی را که برای خلق هر تصویری نیاز است در اختیار قرار می دهد. این پانل لایه هاست که این همه قدرت به فتوشاپ می بخشد و طراح را قادر می سازد که به راحتی لایه ها را با هم ترکیب کرده و تصاویر و طرح های بی نظیری بسازد. در این آموزش در مورد اینکه لایه ها چگونه کار می کنند، انواع لایه ها و ساخت لایه ها صحبت خواهد شد.

لایه ها در فتوشاپ چیستند؟

می توان لایه ها را دو صفحه شفاف در نظر گرفته که بر روی هم قرار گرفته اند و روی هر کدام با ماژیک طرح هایی کشیده شده است که به راحتی می توان طرح های هر دو صفحه را دید و اگر این صفحه ها کامل رنگ شوند، صفحه ای مشاهده خواهد شد که بر روی صفحه دیگر قرار داشته باشد. لایه ها در فتوشاپ هم به همین صورت عمل می کنند و لایه ای که موقعیت بالاتری داشته باشد اول نشان داده خواهد شد.

کار با پانل Layers در فتوشاپ - w3blog.ir

لایه ها انواع مختلفی دارند که در دو دسته کلی قرار می گیرند.

لایه های محتوایی : اینگونه لایه ها تصاویر، متن ها و شکل ها را شامل می شوند.
ادجاسمنت ها (Adjustment Layer) : این لایه ها این اجازه را می دهند که انواع ادجسمنت ها بر روی لایه زیرین اعمال شود. مثل Saturation یا Brightness که با این ها به صورت عملی کار خواهد شد. ادجسمنت ها لایه های غیر مخرب هستند چون هیچ تاثیری بر روی اصل لایه زیرین نمی گذارند و در واقع به صورت یک لایه جدا هستند که می شود آن را حذف یا ویرایش کرد.

کار با پانل لایه ها

می توان با استفاده از پانل لایه ها یک لایه ساخت، آن را مشاهده کرد و ویرایش نمود. پانل لایه ها به صورت پیش فرض در گوشه ی پایین سمت راست فتوشاپ قرار دارد اگر قابل مشاهده نباشد میتوان وارد منوی Window شده و مطمئن شد که پانل لایه ها (Layers) تیک خورده باشد.

کار با پانل Layers در فتوشاپ - w3blog.ir

ساخت یک لایه جدید در فتوشاپ

برای شروع کار در فتوشاپ نیاز به یک لایه خالی می باشد. برای ساخت یک لایه خالی طبق تصویر زیر بر روی آیکون لایه جدید که به صورت یک کاغذ که لبه آن تا خورده است کلیک کرده، و بعد از کلیک بر روی آن یک لایه جدید در پنل لایه ها ظاهر می شود. لایه های خالی ترنسپرنت یا شفاف هستند یعنی اگر بر روی یک لایه دیگر قرار داشته باشند هیچ تاثیری بر روی لایه پایین ندارند و میتوان به راحتی لایه های پایینی را مشاهده کرد.

کار با پانل Layers در فتوشاپ - w3blog.ir

ساخت یک لایه ادجاسمنت (Adjustment Layer)

لایه ای را که باید لایه ادجاسمنت بر روی آن اعمال شود را انتخاب کرده و سپس بر روی آیکون ادجاسمنت در پایین لایه ها کلیک کرده و یکی از گزینه های ادجاسمنت می بایست انتخاب شود.

کار با پانل Layers در فتوشاپ - w3blog.ir

کار با پانل Layers در فتوشاپ - w3blog.ir

بعد از انتخاب ادجاسمنت پنجره مربوط به آن باز می شود و می توان تنظیمات مربوط به آن را تغییر داد. هر تغییری که ایجاد شود در لایه ادجاسمنت ذخیره می شود ولی تاثیر آن بر روی لایه پایینی قابل مشاهده میباشد، یعنی بدون آنکه تغییری بر روی پیکسل های لایه پایین صورت گیرد تغییرات را می توان بر روی آن مشاهده کرد.

کار با پانل Layers در فتوشاپ - w3blog.ir

ساخت یک لایه متنی (Text Layer)

لایه های متنی همان گونه که از اسم آن ها پیدا ست لایه هایی هستند که به صورت متن میباشند. برای ساخت متن کافی است ابزار تایپ را انتخاب کرده و بر روی سند، متنی تایپ شود که در این صورت یک لایه متن به پنل لایه ها اضافه می شود.

تغییر نام لایه ها

برای تغییر نام لایه کافیست بر روی اسم لایه دابل کلیک کرده و بعد از مشخص کردن اسم، کلید Enter بر روی صفحه کلید را فشار داد.

کار با پانل Layers در فتوشاپ - w3blog.ir

کپی گرفتن از لایه ها

ممکن است بعضی اوقات نیاز باشد که از یک لایه کپی گرفته شود و تغییرات اندکی بر روی آن انجام شود. برای این منظور بر روی لایه مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Duplicate Layer می بایست انتخاب شود. البته می توان با کلید های میانبر Ctrl+J از یک لایه Duplicate گرفت. یک دیالوگ باکس باز خواهد شد که بعد از تعیین نام می بایست بر روی OK کلیک کرد. اصولا لایه کپی در بالای لایه اصلی در پانل لایه ها قرار می گیرد.

کار با پانل Layers در فتوشاپ - w3blog.ir

حذف کردن یک لایه در فتوشاپ

اگر به یک لایه نیاز نداشته یا ناخواسته یک لایه یا یک ادجاسمنت به پانل لایه ها اضافه شده برای حذف آن کافی است که بعد از انتخاب آن لایه، دکمه Delete را بر روی صفحه کلید فشار داده یا بر روی آیکون سطل در پایین پنل لایه ها کلیک کرده و لایه مورد نظر حذف خواهد شد. البته ممکن است فتوشاپ یک باکس نشان دهد که میتوان بر روی Yes کلیک کرده و همچنین تیک آن باکس را فعال کرده تا دیگر فتوشاپ در مورد آن سوالی نپرسد.

کار با پانل Layers در فتوشاپ - w3blog.ir

نمایش دادن یا مخفی کردن یک لایه در فتوشاپ

هنگام کار با لایه ها ممکن است نیاز به مخفی کردن یک لایه باشد تا تاثیر آن را بر روی لایه های دیگر ببینیم یا ببینیم لایه های دیگر در چه وضعیتی هستند. برای مخفی کردن یک لایه بر روی آیکون چشم که در کنار آن لایه قرار دارد کلیک کرده تا غیر فعال شود بعد از برداشتن چشم لایه میتوان دید که آن لایه دیگر در سند شنان داده نمی شود و برای مشاهده دوباره آن چشم را می بایست روشن کرد. باید دقت داشت که اگر لایه ای مخفی شده باشد در خروجی گرفتن هم بر روی تصویر نهایی قرار نمی گیرد.

کار با پانل Layers در فتوشاپ - w3blog.ir

جابجا کردن لایه ها

برای تغییر مکان لایه ها کافی است که بر روی آن لایه کلیک کرده و در حالی که همچنان کلیک در پایین نگه داشته شده آن را کشیده و در جایی که مدنظر می باشد قرار داد. هنگام انجام اینکار یک خط در آن قسمت نمایان می شود که وقتی آن خط را مشاهده میشود می توان کلیک نشانه گر را رها کرده و لایه را در آن قسمت قرار داد.

 کار با پانل Layers در فتوشاپ - w3blog.ir

تغییر لایه Background به یک لایه معمولی

بطور کلی نمیتوان بر روی لایه Background عمل ویرایش را انجام داد، برای ویرایش کردن آن حتما باید آن را به یک لایه معمولی تبدیل کرد که برای این کار کافیست بر روی لایه دابل کلیک کرده و یا بر روی آیکون قفل کلیک شود و یا بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Layer from Background انتخاب شود که در هر دو حالت یک دیالوگ باکس باز خواهد شد که بعد از تغییر نام آن بر روی OK کلیک کرده و آن لایه به یک لایه معمولی تبدیل می شود و می توان بر روی آن ویرایش را انجام داد.

کار با پانل Layers در فتوشاپ - w3blog.ir

نقش ابزار Move Tool در پانل لایه ها

بعد از اینکه لایه ها بر روی هم قرار گرفتند اعم از لایه های متن، لایه های ادجسمنت، لایه های معمولی و … می توان با استفاده از ابزار Move Tool جایگاه لایه ها را در سند جابجا نمود. ابزار Move Tool را انتخاب کرده و در سند بر روی مثلا لایه متن کلیک کرده و آن را نگه داشته و آن را کشیده و در قسمت مناسبی از صفحه می بایست قرار داد. همچنین اگر تعداد لایه ها خیلی زیاد باشند و برای پیدا کردن یک لایه با استفاده از ابزار Move Tool و کلیک کردن بر روی آن قسمت در سند میتوان دید که آن لایه در پانل لایه ها هم مشخص شده است.