نویسنده
درباره نویسنده
بهنام خیرالهی
تعداد پست ها 64

درباره:

دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه Staffordshire University در رشته علوم کامپیوتر گرایش امنیت و مقطع کارشناسی دانشگاه Asia Pacific University در رشته فناوری اطلاعات هستم. از سال 1392 به ایران برگشتم و به صورت تخصصی در زمینه طراحی وب، گرافیک و فناوری اطلاعات فعالیت دارم.

  • کاربرد هیستوگرام در فتوشاپ

هیستوگرام یک نمودار آماری است که نشان میدهد که چه مقدار Shadow، Midtone و Highlight در تصویر وجود دارد. در این آموزش به بیان کاربرد هیستوگرام در فتوشاپ خواهیم پرداخت.

برای مشاهاده پانل هیستوگرام ابتدا باید وارد منوی Windows شده و با انتخاب گزینه Histogram آن را فعال نمود، از این پس این پانل مانند دیگر پانل ها در فتوشاپ قابل رویت می باشد.

کاربرد هیستوگرام در فتوشاپ - w3blog.ir

تصویر زیر نمایانگر یک هیستوگرام بوده که شامل چند رنگ می باشد و نشان دهنده این است که در تصویر چه رنگ هایی بیشتر به کار رفته است.

کاربرد هیستوگرام در فتوشاپ - w3blog.ir

برای مشاهده هیستوگرام معمولی می بایست بروی آیکون همبرگری پانل کلیک کرده و گزینه Expanded View را انتخاب کرد.

کاربرد هیستوگرام در فتوشاپ - w3blog.ir

سپس از قسمت Channel گزینه Luminosity را انتخاب نمود.

کاربرد هیستوگرام در فتوشاپ - w3blog.ir

در تصویر زیر با استفاده از ادجاسمنت Level هیستوگرام یک تصویر مشخص شده است.

کاربرد هیستوگرام در فتوشاپ - w3blog.ir

حال باید دانست هیستوگرام چه اطلاعاتی از این تصویر را نشان می دهد. باید به یاد داشت که هر تصویر از Shadow (سایه ها یا نقاط تیره)، Highlights (نقاط روشن) و Midtones (بین تیره و روشن) ساخته شده است. هیستوگرام تعداد پیکسل های مربوط به این تون های رنگی را می شمارد و آن ها را در قالب یک نمودار نشان می دهد. Shadow ها در سمت چپ، Midtones ها در وسط و Highlight ها در سمت راست هیستوگرام نشان داده می شوند. باید دقت داشت که هیستوگرام بیانگر این موضوع است که چقدر از این تون ها در تصویر وجود دارد ولی مکان آن ها را نشان نمی دهد و باید با تغییر دادن دستگیره ها مکان آن ها را متوجه شد. در تصویر بالا تصویری از تون های مختلف وجود دارد ولی Shadow ها، Midtone ها و Highlight ها در همه جای تصویر پراکنده هستند. ولی به طور کلی می توان با نگاه کردن به تصویر آن ها را هم تشخیص داد.

کاربرد هیستوگرام در فتوشاپ - w3blog.ir

هیستوگرام هر تصویر مختص همان تصویر می باشد. به عنوان مثال تصویر بالا تصویری بوده که بیشتر آن را Shadow ها تشکیل داده اند و اگر به هیستوگرام آن در تصویر دقت شود میتوان متوجه شد که قسمت چپ هیستوگرام که مربوط به Shadow ها یا همان سایه هاست داری ارتفاع بیشتری نسبت به دو بخش دیگر است، بنابراین از این قسمت متوجه می شویم که Shadow ها در این تصویر درصد بیشتری را به خود اختصاص داده اند و درصد کمتری از تصویر را Midtone ها که قسمت وسط و Highlight ها که در سمت راست هیستوگرام هستند تشکیل می دهند.