نویسنده
درباره نویسنده
بهنام خیرالهی
تعداد پست ها 64

درباره:

دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه Staffordshire University در رشته علوم کامپیوتر گرایش امنیت و مقطع کارشناسی دانشگاه Asia Pacific University در رشته فناوری اطلاعات هستم. از سال 1392 به ایران برگشتم و به صورت تخصصی در زمینه طراحی وب، گرافیک و فناوری اطلاعات فعالیت دارم.

  • کاربرد اسمارت آبجکت در فتوشاپ

با افزودن اشیای هوشمند و یا همان اسمارت آبجکت ها در فتوشاپ میتوان قدرت بیشتری را برای پردازش تصاویر اعمال نمود. در این آموزش نحوه ساخت و ویژگی های مهم و کاربردی اسمارت آبجکت ها را بررسی خواهیم کرد.

ویژگی ظاهری اسمارت آبجکت

شکل لایه های اسمارت آبجکت شبیه کاغذی است که لبه بالای آن تا خورده باشد و به راحتی و با یک نگاه از دیگر لایه ها قابل تشخیص هستند.

کاربرد اسمارت آبجکت در فتوشاپ - w3blog.ir

نحوه ساخت اسمارت آبجکت

اسمارت آبجکت ها به چندین روش ساخته می شوند. اسمارت آبجکت ها را میتوان با استفاده از منوی File و گزینه Open as Smart Object یا کشیدن و رها کردن تصویر در سندی که از قبل ساخته شده ایجاد نمود. البته باید دقت کرد که در روش Drag & Drop تنظیمات زیر انجام شده باشد.

ابتدا از منوی Edit گزینه Preferences را می بایست انتخاب کرد، همچنین می توان با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+K به پنجره Preferences دسترسی پیدا کرد. در سمت چپ پس از انتخاب General و رفتن به بخش Options گزینه های Resize Image During Place و Always Create Smart Objects when Placing می بایست فعال شده و بروی دکمه OK کلیک کرد.

کاربرد اسمارت آبجکت در فتوشاپ - w3blog.ir

اگر هم آبجکت مورد نظر را به صورت اسمارت آبجکت باز نشده باشد کافیست بر روی لایه مورد نظر در پانل Layers راست کلیک کرده و گزینه Convert to Smart Object انتخاب شود. میتوان از منوی Layer > Smart Object > Convert To Smart Object لایه مورد نظر را به اسمارت آبجکت تبدیل کرد.

چرا باید از اسمارت آبجکت ها استفاده کرد؟

حفظ کیفیت تصاویر Rasterize یا پیکسلی

حفظ کیفیت لایه ها یکی از ویژگی های مهم اسمارت آبجکت می باشد. حین کار کردن با تصاویر پیکسلی در فتوشاپ ممکن است تصویر دچار آسیب های جدی شود. هنگامی که یک لایه پیکسلی به یک اسمارت آبجکت تبدیل می شود، فتوشاپ فایل مورد نظر را در یک مخزن جداگانه ذخیره کرده و هنگام کار کردن بر روی لایه و تغییر اندازه ی آن، تنها بر روی اسمارت آبجکت تاثیر گذاشته و فایل اصلی بدون تغییر باقی خواهد ماند.

ذخیره کردن تنظیمات Free Transform

یکی دیگر از ویژگی های اسمارت آبجکت ها، نگه داشتن تنطیمات Free Transform است که بر روی فایل ها اعمال شده است. مثلا اگر ابعاد یک تصویر با استفاده از Free Transform  تغییر پیدا کرده و ذخیره شود، می توان آن تغییرات را مجددا ویرایش کرد، به عنوان مثال در هنگام استفاده از Warp تنظیمات ذخیره خواهند شد ولی در لایه های عادی اینگونه نیست.

استفاده از سورس اسمارت آبجکت در همه لایه ها

اگر از یک لایه اسمارت آبجکت کپی (Duplicate) گرفته شود و در یکی از این لایه ها تغییراتی ایجاد شود بقیه لایه ها نیز شامل این تغییرات می شوند. به این معنی که اگر نیاز به تغییری در همه لایه ها باشد، کافیست محتویات یکی از لایه ها را تغییر داده و بقیه لایه ها بصورت خودکار بروزرسانی می شوند. برای استفاده از این ویژگی باید به یکی از روش های زیر از لایه مورد نظر Duplicate گرفته شود.

- به روی لایه مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه Duplicate Layer انتخاب شود.
- از منوی Layer گزینه Duplicate Layer می بایست انتخاب شود.

کپی کردن بصورت Via Copy

در صورت نیاز به داشتن کپی از اسمارت آبجکت بدون هیچگونه وابستگی باید از ویژگی Smart Object Via Copy استفاده کرد. به این ترتیب میتوان لایه های تکراری را از اسمارت آبجکت اصلی جدا کرد و یک لایه جدا گانه ایجاد نمود، بدون وابستگی به اسمارت آبجکتی که از روی آن کپی ایجاد شده است. برای این کار باید بروی لایه مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه New Smart Object via Copy را انتخاب کرد. تنها خاصیت بد این کار این است که حجم فایل را افزایش می دهد.

جایگذاری محتوا در اسمارت آبجکت

جایگذاری محتوا در اسمارت آبجکت به سادگی قابل انجام می باشد. برای این کار تنها کافیست بر روی قسمت بند انگشتی لایه اسمارت آبجکت دابل کلیک کرد و یا بر روی لایه کلیک راست کرده و گزینه Edit Content را انتخاب نمود. بعد از آن یک سند جدید در فتوشاپ باز خواهد شد که مربوط به آن لایه اسمارت آبجکت می باشد و می توان آن را ویرایش کرد. باید دقت داشت که بعد از ویرایش حتما آن فایل ذخیره شود. برای ذخیره کافیست وارد منوی فایل شده و بر روی Save کلیک کرد یا از کلید های میانبر Ctrl+S استفاده کرد. با انجام اینکار تغییرات در سند اصلی لحاظ خواهند شد.

پیوند دادن محتوای اسمارت آبجکت ها به هم

با این قابلیت می توان یک اسمارت آبجکت را به چندین فایل PSD لینک کرد. به عنوان مثال میخواهیم از یک لوگو در چندین فایل استفاده کنیم و بعد از هر بار تغییر دادن لوگو تمام ویژگی های تغییر داده شده در همه فایل های PSD لحاظ شود. از مزیت های Linked Smart Objects این است که اندازه فایل PSD را زیاد نمی کند و در وقت هم صرفه جویی می شود. برای لینک کردن باید بر روی لایه اسمارت آبجکت راست کلیک کرده و گزینه Relink to File را انتخاب کرد یا از منوی File گزینه Place Linked می بایست انتخاب شود و در پنجره باز شده فایل و یا لوگوی مورد نظر را انتخاب و بر روی OK کلیک کرد. باید دقت داشت که با تغییر مسیر یا تغییر نام فایل یا لوگوی لینک شده به اسمارت آبجکت ها دیگر توسط فتوشاپ قابل شناسایی نیستند و از لایه های اسمارت آبجکت حذف می شوند.

تبدیل متن به اسمارت آبجکت

برای اینکه بتوان گزینه های بیشتری برای ویرایش متن داشت، مثلا برای استفاده از Warp ،Distort و Perspective در Transform باید لایه متنی را به اسمارت آبجکت تبدیل کرد، برای انجام این کار باید بر روی لایه راست کلیک کرده و گزینه Convert to Smart Object را انتخاب نمود. بعد از تبدیل متن به اسمارت آبجکت میتوان با استفاده از Free Transform که با Ctrl+T فعال می شود، متن مورد نظر را تغییر شکل داد.

استفاده از فیلترهای هوشمند

یکی دیگر از قابلیت های مهم اسمارت آبجکت ها، تبدیل فیلتر های مخرب به فیلتر های هوشمند غیر مخرب است. به این صورت که این افکت های قابل ویرایش می توانند به صورت جداگانه ویرایش شوند بدون دابل شدن فیلتر مورد نظر بر روی اسمارت آبجکت یعنی اگر فیلتری بر روی تصویر اعمال شود می توان آن فیلتر را دوباره ویرایش کرد و تغییرات آن را کم یا زیاد نمود، در صورتی که در لایه های معمولی فیلترها به صورت کامل با لایه ترکیب شده و امکان ویرایش آنها وجود ندارد.

ماسک شدن فیلترهای هوشمند

هنگامی که یک فیلتر بروی یک لایه اسمارت آبجکت اعمال میشود یک مستطیل سفید رنگ در زیر لایه تشکیل شده که اصطلاحا به آن ماسک می گویند، که به راحتی می توان به صورت دستی و با ابزار براش قسمتی از فیلتر مورد نظر را حذف کرد.