نویسنده
درباره نویسنده
بهنام خیرالهی
تعداد پست ها 53

درباره:

 سوابق تحصیلی

۱. کارشناسی فناوری اطلاعات – دانشگاه Asia Pacific University
۲. کارشناسی امنیت نرم افزار – دانشگاه Staffordshire University
۳. کاردانی فناوری اطلاعات و ارتباطات – دانشگاه Asia Pacific University

 مهارت ها

۱. مسلط به فریم ورک NET. و زبان برنامه نویسی VB.NET
۲. مسلط به تکنولوژی ASP.NET WEB FORM
۳. آشنایی کامل با پایگاه داده SQL SERVER
۴. مسلط به طراحی وب JAVASCRIPT ،CSS3 ،HTML5 و BOOTSTRAP
۵. تسلط کامل به نرم افزار PHOTOSHOP
۶. آشنایی با نرم افزار ILLUSTRATOR
۷. تسلط کامل به نرم افزار EXCEL
۸. آشنا به تولید محتوا در فضای وب

 زبان های خارجی

– مسلط به زبان انگلیسی در زمینه های خواندن، نوشتن و مکالمه

 • جداول هوشمند

جدول (Table) یک قالب آماده برای ذخیره سازی داده ها در بانک اطلاعاتی می باشد. به طور معمول داده ها در سلول های موجود در هر شیت وارد می شوند. زمانی که حجم این دادها زیاد باشند بصورت کلی به شکل یک جدول دیده می شوند که هر کدام سر ستون های مشخصی داشته و در سطر های بعدی آن داده ها ثبت می شوند. تبدیل کردن محدوده این داد ها به یک جدول مزیت هایی را دارد که در این مطلب به شرح آنها می پردازیم.

تبدیل کردن یک محدوده به جدول

روش اول

به راحتی می توانیم یک محدوده که حاوی یک سری داده می باشد را به یک جدول تبدیل کنیم. برای انجام اینکار باید ابتدا محدوده مورد نظر را انتخاب کرده و سپس به مسیر رفته و یک از قالب های مورد نظر را انتخاب می کنیم و یا پس از انتخاب محدوده مورد نظر و با استفاده از کیلدهای ترکیبی Ctrl+T می توانیم یک جدول جدید ایجاد کنیم.

 • Home
 • Styles
 • Format as Table

جداول هوشمند − w3blog.irتصویر ۱ − ایجاد یک جدول جدید بوسیله Format as Table

در پنجره Create Table و در قسمت Where is the data for your table میتوانیم در صورت نیاز محدوده ای که قرار است به جدول تبدیل شود را تغییر دهیم. درصورتیکه محدوده انتخابی دارای سر ستون باشد می توانیم گزینه My table has headers را انتخاب کنیم، در صورت غیرفعال کردن این گزینه اکسل بصورت خودکار برای این جدول سر ستون ایجاد می کند. سپس با کلیک بروی گزینه OK محدوده انتخابی تبدیل به یک جدول می شود.

جداول هوشمند − w3blog.irتصویر ۲ − انتخاب محدوده جدول

روش دوم

ابتدا محدوده مورد نظر را انتخاب کرده و سپس به مسیر زیر می رویم. با انجام اینکار محدوده انتخابی تبدیل به یک جدول می شود.

 • Insert
 • Tables
 • Table

در پنجره Create Table و در قسمت Where is the data for your table میتوانیم در صورت نیاز محدوده ای که قرار است به جدول تبدیل شود را تغییر دهیم. درصورتیکه محدوده انتخابی دارای سر ستون باشد می توانیم گزینه My table has headers را انتخاب کنیم، در صورت غیرفعال کردن این گزینه اکسل بصورت خودکار برای این جدول سر ستون ایجاد می کند. سپس با کلیک بروی گزینه OK محدوده انتخابی تبدیل به یک جدول می شود.

تبدیل جدول به محدوده عادی

برای تبدیل جدول به یک محدوده عادی باید ابتدا یکی از سلول های جدول را انتخاب کنیم و سپس به مسیر زیر رفته و گزینه Convert to Range را انتخاب می کنیم. سپس سوالی با این مضمون که آیا تمایل به تبدیل جدول به یک محدوده عادی را دارید پرسیده خواهد شد. با کلیک به روی دکمه Yes می توانیم جدول انتخابی را به یک محدوده عادی تبدیل کنیم.

 • Design
 • Tools
 • Convert to Range

جداول هوشمند − w3blog.irتصویر ۳ − تبدیل جدول به محدوده عادی

مزایای استفاده از جداول در اکسل

تبدیل محدوده عادی به جدول مزایای زیادی را دارد که به مرور برخی از آنها خواهیم پرداخت.

گسترش محدوده بصورت پویا

یک از ویژگی های جداول این است که در زمانیکه داده ها را در انتهای جدول در یک سطر جدید وارد کنیم آن سطر بصورت کاملا پویا به محدوده جدول اضافه شده و تمام توابع و تنظیمات قبلی جدول بروی داده های جدید اعمال می شود. این ویژگی در بانک های اطلاعاتی که روزانه به روز رسانی میشوند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ویژگی AutoFill برای توابع و فرمول ها

در محدوده عادی زمانیکه یک تابع را در درون یک سلول تغییر می دهیم برای اینکه آن تغییر را بتوانیم در دیگر سلول های آن ستون اعمال کنیم باید آن تابع را در دیگر سلول ها بصورت دستی کپی کنیم. اما اگر هر تابع یا فرمولی را در یک از سلول های جدول تعریف کنیم، آن تابع یا فرمول بصورت خودکار برای کل ستون با استفاده از ویژگی AutoFill کوپی شده و نیازی به درگ کردن نخواهیم داشت.

رعایت قوانین بانک های اطلاعاتی

زمانیکه یک محدوده عادی را به یک جدول تبدیل می کنیم، شرایط یکپارچه سازی داده ها برای بانک های اطلاعاتی بروی آن محدوده اعمال می شود.

 • همه سلول های ادغام شده یا Merge شده Unmerge می شوند.
 • هیچ ستونی بدون سرستون نخواهد بود و اگر سرستونی را حذف کنیم، یک سر ستون با نام Column برای آن جایگزین می شود.
 • هیچ یک از ستون ها نام یکسان نخواهند داشت و اگر نام مشابهی برای یکی از ستون ها تخصیص دهیم یک عدد در کنار نام آن ستون در نظر گرفته خواهد شد.

مرتب سازی و فیلتر کردن

با تبدیل یک محدوده به جدول، عناصر مربوط به فیلتر و مرتب سازی بصورت خودکار به جدول اضافه میگردند که با کمک آنها می توانیم یک جدول را مرتب و یا فیلتر کنیم. اگر بخواهیم این امکان را غیر فعال کنیم، کافیست به مسیر زیر رفته و گزینه Filter Button را غیر فعال کنیم.

 • Design
 • Table Style Options
 • Filter Button

امکان قالب بندی

وقتیکه داده ها تبدیل به یک جدول می شوند میتوانیم براحتی قالب و رنگ آنها را تغییر دهیم، برای اینکار باید به مسیر زیر رفته و یکی از قالب های موجود را انتخاب کنیم. همچنین میتوانیم با کلیک به روی گزینه New Table Style یک قالب جدید برای جدول در نظر بگیریم.

 • Design
 • Table Styles

تعریف NAMERANGE و خوانایی بهتر در توابع

پس از ایجاد یک جدول NAMERANGE هایی به صورت خودکار با استفاده از نام سر ستون ها به شیت اضافه می شود که می توانیم در تعریف توابع از آنها استفاده کنیم. اولا این کار باعث خوانایی بهتر توابع شده همچنین باعث می شود تا با اضافه کردن و یا حذف ستون ها توابع ایجاد شده دچار مشکلی نشوند.

جداول هوشمند − w3blog.irتصویر ۴ − توابع در محدوده عادی

جداول هوشمند − w3blog.irتصویر ۵ − توابع در جدول

قابلیت اضافه کردن توابع کاربردی در انتهای جدول

از دیگر ویژگی های جداول این است که میتوانیم برخی از توابع مانند AVERAGE ،SUM و COUNT مربوط به هر ستون را در انتهای هر ستون نمایش دهیم. برای انجام این کار ابتدا باید یکی از سلول های مرتبط با جدول را انتخاب کرده و به مسیر زیر برویم و سپس گزینه Total Row را فعال کنیم. با انجام اینکار سطری در انتهای جدول اضافه می شود.

 • Design
 • Table Style Options
 • Total Row

با کلیک بروی سلول انتهایی ستون مورد نظر لیستی از توابع نشان داده خواهد شد که با کلیک به روی هر کدام نتیجه آن تابع در انتهای ستون به نمایش در خواهد آمد. برای نمونه میتوانیم برای نمایش حاصل جمع کل اعداد ستون از Sum، برای نمایش میانگین از Average و یا برای شمارش از Count استفاده کنیم. در صورتیکه نیاز به استفاده از توابعی به غیر از توابع موجود در لیست داشته باشیم میتوانیم با کلیک به روی گزینه More Functions تابع مورد نظر را تعریف کنیم.

جداول هوشمند − w3blog.irتصویر ۶ − اضافه کردن توابع کاربردی در انتهای جدول

ثابت ماندن سرستون ها

زمانیکه به سمت پایین Scroll کنیم سرستون های جدول همیشه بصورت ثابت در بالای جدول باقی خواهند ماند. این مسئله در زمان کار کردن با تعداد زیادی داده که باعث میشود جدول تعداد زیادی سطر داشته باشد مفید خواهد بود، چرا که وقتی به قسمت های پایینی جدول رجوع شود، نام هر ستون در بالای آن باقی خواهد ماند و این امر باعث خوانایی بیشتر جدول می شود.

بروز رسانی نمودارها بصورت پویا

از دیگر مزیت های ایجاد جداول بروز رسانی نمودارها بصورت پویا در هنگام اضافه کردن داده های جدید در جدول می باشد. بطور معول وقتی سطری را به داده ها اضافه می کنیم باید تنظیمات مربوط به نمودار را بصورت دستی تغییر دهیم تا تغییرات جدید صورت گرفته در آنها اعمال گردد. اما اگر از جداول استفاده کنیم، بعد از اضافه کردن داده های جدید به جدول، اکسل نمودار را بصورت کاملا پویا تغییر داده تا داده های جدید نیز در نمودار نمایش داده شوند.

استفاده از Slicer

در جداول اکسل ابزاری به نام Slicer برای فیلتر کردن داده ها وجود دارد. برای فعال کردن آن ابتدا به مسیر زیر می رویم و سپس به روی Insert Slicer کلیک می کنیم.

 • Design
 • Tools
 • Insert Slicer

در پنجره Insert Slicers تمامی سرستون های جدول نمایش داده می شود، با انتخاب هر یک از این ستون ها پنجره ای مخصوص به آن ستون ایجاد شده که آیتم های آن ستون را نشان می دهد و با کلیک کردن به روی هر کدام میتوانیم جدول را بر حسب آن آیتم فیلتر کنیم.

جداول هوشمند − w3blog.irتصویر ۷ − فیلتر کردن جدول با استفاده از Slicer

بیشتر بخوانید

 • مطلبی برای این بخش وجود ندارد.