نویسنده
درباره نویسنده
بهنام خیرالهی
تعداد پست ها 53

درباره:

دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه Staffordshire University در رشته علوم کامپیوتر گرایش امنیت و مقطع کارشناسی دانشگاه Asia Pacific University در رشته فناوری اطلاعات هستم. از سال ۱۳۹۲ به ایران برگشتم و به صورت تخصصی در زمینه طراحی وب، طراحی گرافیک و برنامه نویسی NET. فعالیت دارم.

  • توابع TODAY و NOW

در اکسل توابعی برای وارد کردن تاریخ جاری و همچنین تاریخ و ساعت جاری بصورت کاملا پویا وجود دارد، از جمله این توابع می توان به TODAY و NOW اشاره نمود.

بطور کلی این دو تابع را می توان بصورت زیر تعریف کرد.

۱TODAYاین تابع پارامتری را دریافت نمی کند و کارش این است که تاریخ جاری سیستم را بصورت پویا اعلام میکند.
۲NOWاین تابع پارامتری را دریافت نمی کند و کارش این است که تاریخ و ساعت جاری سیستم را بصورت پویا اعلام میکند.

هر دو این توابع در زمان ذخیره و یا باز و بسته کردن اکسل و یا همچنین در زمان ایجاد، ویرایش و حذف داده ها بصورت پویا بروز رسانی می شوند.

میخواهیم با یک مثال کاربردی این دو تابع را بررسی کنیم. ابتدا در یک سلول دلخواه تابع TODAY را بصورت زیر تعریف می کنیم.

=TODAY()

به روی سلول مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه Format Cells را انتخاب می کنیم. در پنجره Format Cells گزینه Date بطور پیش فرض برای این سلول انتخاب شده است، در قسمت Location گزینه Persian (Iran) را انتخاب کرده و Calendar Type را بروی Persian تنظیم میکنیم، سپس در بخش Type قالب خود را انتخاب و بروی OK کلیک می کنیم. با اینکار میتوانیم قالب خود را بروی تاریخ شمسی تنظیم کنیم. نتیجه کار بصورت زیر خواهد بود.

تابع TODAY و NOW − w3blog.irتصویر ۱ − خروجی تابع TODAY

در سلول بعدی تابع NOW را بصورت زیر تعریف می کنیم.

=NOW()

این تابع تاریخ و ساعت جاری سیستم را نشان می دهد. اما می خواهیم این تابع فقط ساعت جاری سیستم را بصورت ساعت، دقیقه و ثانیه نمایش دهد، برای انجام اینکار به روی سلول مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه Format Cells را انتخاب می کنیم. در پنجره Format Cells گزینه Custom بطور پیش فرض برای این سلول انتخاب شده است، به جای آن گزینه Time را انتخاب کرده و در قسمت Location گزینه Persian (Iran) را انتخاب کرده و در ادامه کار در قسمت Type قالب دلخواه خود را انتخاب کرده و به روی OK کلیک می کنیم. نتیجه کار بصورت زیر خواهد بود.

تابع TODAY و NOW − w3blog.irتصویر ۲ − خروجی تابع NOW

با هر بار باز و بسته کردن و یا ذخیره کردن فایل اکسل سلول های که توابع TODAY و NOW در آنها تعربف شده به صورت کاملا پویا به تاریخ و ساعت جاری سیستم بروز رسانی می شوند.