نویسنده
درباره نویسنده
بهنام خیرالهی
تعداد پست ها 53

درباره:

دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه Staffordshire University در رشته علوم کامپیوتر گرایش امنیت و مقطع کارشناسی دانشگاه Asia Pacific University در رشته فناوری اطلاعات هستم. از سال ۱۳۹۲ به ایران برگشتم و به صورت تخصصی در زمینه طراحی وب، طراحی گرافیک و برنامه نویسی NET. فعالیت دارم.

  • محافظت از فایل های اکسل

در بسیاری از موارد ما نیاز به محافظت از شیت ها و ورک بوک های خود داریم، در اکسل قابلیت های زیادی برای محدود کردن دسترسی به شیت ها و ورک بوک ها قرار داده شده است. میتوانیم شیت های خود را طوری تغییر دهیم که هیچ یک از توابع قابل ویرایش و یا حتی دیده شدن نبوده و تنها چند سلول خاص را برای ویرایش در دسترس قرار دهیم و میتوانیم دسترسی به بقیه سلول ها را محدود کنیم.

فرض کنیم میخواهیم در ورک شیت خود از برخی از ستون ها محافظت کنیم. باید ابتدا تمامی سطرها و ستون های ورک شیت مورد نظر را انتخاب کرده و سپس بروی یکی از آنها راست کلیک کرده و گزینه Format Cells را انتخاب می کنیم. در پنجره Format Cells به برگه Protection رفته و مطمئن می شویم که گزینه Locked انتخاب نشده باشد، در غیر اینصورت این گزینه را غیر فعال کرده و سپس بروی OK کلیک می کنیم.

حال ستون های مورد نظر را انتخاب کرده و به روی یکی از آنها راست کلیک کرده و گزینه Format Cells را مجددا انتخاب می کنیم، مثل قبل به برگه Protection رفته و اینبار گزینه Locked را فعال می کنیم، تا اینجای کار ستون های خود را برای محافظت آماده کردیم. سپس به مسیر زیر می رویم.

  • Review
  • Protect
  • Protect Sheet

در پنجره Protect Sheet، ابتدا مطمئن می شویم که گزینه Protect worksheet and contents of locked cells فعال باشد در غیر این صورت باید آن را فعال کنیم. در لیست Allow all users of this worksheet to فقط گزینه Select unlocked cells را انتخاب می کنیم. اگر نمیخواهیم افراد دیگر به بخش محافظت از این ورک شیت دسترسی داشته باشند، میتوانیم یک گذر واژه در قسمت Password to unprotect sheet برای آن در نظر بگیریم. سپس بروی OK کلیک می کنیم.

محافظت کردن از ورک شیت − w3blog.irتصویر ۱ − محافظت کردن از ورک شیت

در پنجره Confirm Password یکبار دیگر گذر واژه خود را جهت تایید وارد نموده و بروی OK کلیک می کنیم. حال سعی می کنیم که ستون های مورد نظر را انتخاب کنیم. این ستون ها انتخاب نخواهند شد و حتی اگر بخواهیم هر یک از سلول های مرتبط با این ستون ها را انتخاب کنیم خواهیم دید که موفق نخواهیم بود و فقط می توانیم سلول های که با این دو ستون در ارتباط نیستند را انتخاب کنیم.

اگر بخواهیم که محافظت از ورک شیت خود را غیر فعال کنیم، ابتدا به برگه Review رفته و در قسمت Protect بروی Unprotect کلیک کنیم. سپس گذر واژه ای که در قبل ایجاد کرده بودیم از ما پرسیده می شود، آنرا وارد کرده و به روی OK کلیک می کنیم.