نویسنده
درباره نویسنده
بهنام خیرالهی
تعداد پست ها 53

درباره:

دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه Staffordshire University در رشته علوم کامپیوتر گرایش امنیت و مقطع کارشناسی دانشگاه Asia Pacific University در رشته فناوری اطلاعات هستم. از سال ۱۳۹۲ به ایران برگشتم و به صورت تخصصی در زمینه طراحی وب، طراحی گرافیک و برنامه نویسی NET. فعالیت دارم.

  • یادداشت گذاری در اکسل

ایجاد یک یادداشت یا کامنت در بخشی از یک ورک شیت توسط نویسنده میتواند راهکاری مفید برای دیگر افرادی که قصد استفاده از آن ورک شیت را دارند باشد. این گونه یادداشت ها میتوانند راهنمای خوبی برای برخی از عملیات صورت گرفته در اکسل باشند. یکی از ابزارهایی که برای انجام اینکار در اکسل در نظر گرفته شده است ابزار کامنت می باشد.

نحوه ایجاد یادداشت

در اکسل به روی هر یک از سلول ها میتوانیم یک کامنت یا یادداشت ایجاد کنیم، برای انجام اینکار بروی سلول مربوطه راست کلیک کرده و گزینه Insert Comment را انتخاب می کنیم. یا میتوان به برگه Review رفته و با انتخاب گزینه New Comment یک یادداشت جدید ایجاد کرد. به طور مثال میخواهیم در سلول G2 یک یاداشت جدید ایجاد کنیم، ابتدا بروی این سلول راست کلیک کرده و گزینه Insert comment را انتخاب می کنیم. کادری در کنار سلول G2 ظاهر شده که با یک پیکان به آن متصل شده و در گوشه بالا سمت چپ سلول نشانه ای به رنگ قرمز ایجاد شده که بیانگر این است که سلول مورد نظر حاوی یک یادداشت می باشد. در داخل کادر ظاهر شده میتوانیم یادداشت مورد نظر خود را بنویسیم.

یادداشت گذاری در اکسل − w3blog.irتصویر ۱ − ایجاد یک یادداشت در اکسل

به طور پیش فرض متن یادداشت ها در اکسل مخفی هستند یعنی با انتخاب سلولی دیگر آن یادداشت نمایش داده نمی شود و با بردن نشانه گر به روی سلولی که یادداشت در آن لحاظ شده نمایش داده می شود. اگر قصد داشته باشیم که یادداشت مورد نظر همیشه نمایش داده شود باید بروی سلول مورد نظر راست کلیک کرده و از منوی ظاهر شده گزینه Show/Hide Comments را انتخاب کنیم.

در بالای گزینه Show/Hide Comments دو گزینه دیگر به نام های Edit Comments برای ویرایش کردن یادداشت و Delete Comments جهت حذف یادداشت وجود دارد که در صورت لزوم میتوانیم با کلیک کردن به روی آنها یک یادداشت را ویرایش و یا حذف کنیم.

همانطور که قبلا گفته شد روش دیگری نیز برای ایجاد یک یادداشت در اکسل وجود دارد. باید پس از انتخاب سلول مورد نظر به برگه Review رفته و در بخش Comments می توانیم نسبت به ایجاد، ویرایش و یا حذف یک یادداشت اقدام کنیم.

یادداشت گذاری در اکسل − w3blog.irتصویر ۲ − گزینه های مختلف ابزار Comment

بخش Comments شامل گزینه های مختلفی بوده که به بررسی آنها می پردازیم:

۱New Comment (Edit Comment)با انتخاب این گزینه میتوانیم برای سلول انتخابی خود یک یاداشت ایجاد کنیم. در صورتیکه سلول انتخاب شده در حال حاظر دارای یاداشت بوده باشد این گزینه به Edit Comment تغییر پیدا می کند و با انتخاب آن میتوانیم یادداشت ایجاد شده را ویرایش کنیم.
۲Deleteبا انتخاب این گزینه میتوانیم یاداشت سلول انتخاب شده را حذف کنیم.
۳Previousدر صورتیکه در ورک شیت خود چندین یاداشت قرار داده باشیم، با انتخاب این گزینه یادداشت قبلی نمایش داده می شود.
۴Nextدر صورتیکه در ورک شیت خود چندین یاداشت قرار داده باشیم، با انتخاب این گزینه یادداشت بعدی نمایش داده می شود.
۵Show/Hide Commentدر حالت پیش فرض با بردن نشانه گر به روی سلولی که یادداشتی در آن درج شده، آن یاداشت نمایش داده می شود. برای نمایش ثابت یادداشتها از این گزینه میتوانیم استفاده کنیم. همچنین جهت غیر فعال نمودن این گزینه میتوان یکبار بروی آن کلیک کنیم.
۶Show All Commentsاین گزینه تمامی یادداشت های موجود در یک ورک شیت را نمایش می دهد. جهت غیر فعال نمودن این گزینه میتوانیم یکبار بروی آن کلیک کنیم.

پیدا کردن سلول حاوی یادداشت

برای اینکه در یک ورک شیت بدانیم که چه سلول هایی دارای یادداشت هستند باید به مسیر زیر برویم.

  • Home
  • Editing
  • Find & Select
  • Go To Special

در پنجره Go To Special میتوانیم با انتخاب گزینه Comment و کلیک بروی OK تمامی سلول هایی که حاوی یادداشت هستند را انتخاب کنیم.

یادداشت گذاری در اکسل − w3blog.irتصویر ۳ − پیدا کردن سلول حاوی یادداشت

جستجو کردن در یادداشت ها

برای جستجو کردن در محتوای یادداشت ها ابتدا باید به مسیر زیر برویم.

  • Home
  • Editing
  • Find & Select
  • Find

در پنجره Find & Replace ابتدا به قسمت Look in رفته و گزینه Comments را انتخاب می کنیم. با انجام اینکار مقدار نوشته شده در Find what فقط بین یادداشت های یک ورک شیت جستجو می شود.

یادداشت گذاری در اکسل − w3blog.irتصویر ۴ − جستجو کردن در یادداشت ها

انتقال یادداشت

برای اینکه بتوانیم یک یادداشت را به سلولهای دیگر منتقل کنیم باید از ابزار Paste Special استفاده کنیم. ابتدا سلول حاوی یادداشت را کوپی کرده و پس از انتخاب سلول مقصد در پنجره Paste Special گزینه Comments را انتخاب کرده و بروی OK کلیک می کنیم. اینکار فقط یادداشت های سلول مبدا را به سلول انتخاب شده منتقل می کند.

یادداشت گذاری در اکسل − w3blog.irتصویر ۵ − انتقال یک یادداشت به سلول های دیگر

بیشتر بخوانید

  • مطلبی برای این بخش وجود ندارد.