نویسنده
درباره نویسنده
بهنام خیرالهی
تعداد پست ها 64

درباره:

دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه Staffordshire University در رشته علوم کامپیوتر گرایش امنیت و مقطع کارشناسی دانشگاه Asia Pacific University در رشته فناوری اطلاعات هستم. از سال 1392 به ایران برگشتم و به صورت تخصصی در زمینه طراحی وب، گرافیک و فناوری اطلاعات فعالیت دارم.

  • نحوه سیاه و سفید کردن یک تصویر بدون تغییر Color Mode

در فتوشاپ به راحتی میتوان با رفتن به منوی Image و انتخاب بخش Mode و سپس Grayscale یک تصویر را با تغییر Color Mode سیاه و سفید نمود. اگر تصویر ما به طور پیش فرض به روی حالت CMYK باشد این گزینه غیر فعال خواهد بود. و یا این سوال مطرح خواهد بود که چطور می توان بدون تغییر Color Mode یک تصویر را سیاه و سفید کرد. لذا در این آموزش به نحوه سیاه و سفید کردن یک تصویر RGB بدون تغییر Color Mode خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است از Channels و Adjustment Layer در این آموزش استفاده شده است.

در ابتدا تصویر مورد نظر خود را در فتوشاپ باز کرده و سپس به پانل Channels می رویم. اگر به این پانل دسترسی نداشته، آن را از طریق منوی Window فعال می کنیم.

در این مثال از یک تصویر RBG استفاده شده است، همانطور که در پانل Channels مشاهده میکنیم این تصویر شامل چهار Channel می باشد، به غیر از RGB با کلیک کردن به روی هر یک از Channel ها بصورت جداگانه تاثیر آن Channel را بروی تصویر ملاحضه خواهیم کرد. در این مثال Green خروجی بهتری نسبت به دیگر Channel ها به ما نشان میدهد پس عملیات سیاه و سفید کرد تصویر را بر حسب این Channel ادامه خواهیم داد.

سپس به پانل Layer رفته و در در قسمت پایین پانل بروی دکمه Adjustment Layer کلیک می کنیم.

و سپس از لیست مشاهده شده Channel Mixer را انتخاب می کنیم.

برای انتخاب Channel Mixer روش دیگری هم وجود دارد. ابتدا به منوی Window رفته و پانل Adjustments را فعال کرده و سپس بروی Channel Mixer کلیک می کنیم.

همانطور که ملاحضه می کنیم یک لایه Adjustment با عنوان Channel Mixer ایجاد شد.

 

لایه ایجاد شده را انتخاب و به روی آیکون آن در سمت چپ دو بار کلیک کرده تا پانل Properties نمایان شود.

ابتدا تیک گزینه Monochrome را می زنیم. در ابتدا در پانل Channel ما Green را انتخاب کرده بودیم، حال در این بخش Red و Blue را به روی 0 تنظیم کرده و به Green مقدار 100 می دهیم.

و نتیجه کار به صورت زیر خواهد بود.

تصویر ما با موفقیت و بدون تغییر Color Mode بر حسب Channel سبز که انتخاب کرده بودیم به سیاه و سفید تبدیل  شده است.