نویسنده
درباره نویسنده
بهنام خیرالهی
تعداد پست ها 64

درباره:

دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه Staffordshire University در رشته علوم کامپیوتر گرایش امنیت و مقطع کارشناسی دانشگاه Asia Pacific University در رشته فناوری اطلاعات هستم. از سال 1392 به ایران برگشتم و به صورت تخصصی در زمینه طراحی وب، گرافیک و فناوری اطلاعات فعالیت دارم.

  • ورک اسپیس (Workspace) های سفارشی

در این آموزش به نحوه ساخت و سفارشی کردن یک Workspace در فتوشاپ پرداخته خواهد شد. به مجموعه ای جمع آوری شده از پانل ها، منوها، کلیدهای میانبر و ابزارها در فتوشاپ Workspace گفته میشود. فرض کنیم ما در یک پروژه به تعدادی خاص از پانل ها نیاز داشته و در پروژه دیگر به پانل های دیگری نیاز خواهیم داشت. با ساخت و سفارشی کردن Workspace ها به راحتی می توان به آن پانل ها دسترسی داشت.

در هنگام کار با فتوشاپ برای مقاصد مختلف مانند روتوش تصاویر، طراحی وب و چاپ نیاز به تنظیمات متفاوتی برای رابط کاربری می باشد. از دو طریق می توان این تنظیمات را انجام داد. در روش اول میتوان از حالت های پیش فرض فتوشاپ استفاده کرد و در روش دوم میتوان تنظیمات مورد نظر سفارشی را انجام داده و سپس آن را ذخیره کرد.

برای دسترسی به حالت های پیش فرض می بایست در نوار Options بروی Workspace کلیک کرد. در فتوشاپ بطور پیش فرض حالت Essentials انتخاب شده است، میتوان با کلیک بروی دیگر موارد Workspace انتخاب شده را تغییر داد.

Workspace های سفارشی - w3blog.ir

ایجاد Workspace جدید

برای ایجاد یک Workspace جدید می بایست ابتدا پانل های مورد نظر را از طریق منوی Window انتخاب کرد.

Workspace های سفارشی - w3blog.ir

سپس در نوار Options بروی دکمه Workspace کلیک کرده تا لیست مربوط به Workspace ظاهر شود.

Workspace های سفارشی - w3blog.ir

از لیست ظاهر شده گزینه New Workspace را انتخاب نموده تا پنجره New Workspace ظاهر شود.

Workspace های سفارشی - w3blog.ir

در قسمت Name باید یک نام برای Workspace تعریف کرد. در قسمت Capture سه گزینه وجود دارد:

Keyboard Shortcut : این گزینه کلیدهای میانبر تعریف شده را برای Workspace فعال میکند.
Menus : این گزینه منوهای سفارشی شده را برای Workspace فعال میکند.
Toolbar : این گزینه نوار ابزار سفارشی شده را برای Workspace فعال میکند.

Workspace های سفارشی - w3blog.ir

در ادامه به روی Save کلیک کرده تا تغییرات لحاظ شده اعمال گردد. با انجام اینکار یک Workspace جدید ایجاد می شود.

ویرایش Workspace

برای ویرایش و افزودن پانل های جدید به یک Workspace ابتدا باید آن پانل ها را انتخاب کرده و از همان منوی Workspace مجددا گزینه New Workspace را انتخاب کرده و مراحل قبل می بایست تکرار شود، فقط باید توجه داشت که همان نام قبلی در قسمت Name نوشته شده، سپس به روی Save کلیک شود. با این کار سوالی پرسیده خواهد شد که این Workspace از قبل ایجاد شده است، آیا قصد دارید Workspace جدید را جایگزین آن کنید، و در نهایت به روی Yes کلیک کرده تا این Workspace بروزرسانی شود.

Workspace های سفارشی - w3blog.ir

حذف Workspace

جهت حذف یک Workspace بروی Delete Workspace کلیک کرده و در پنجره Delete Workspace آن Workspace ای که می بایست حذف شود را انتخاب نموده و با کلیک بروی دکمه Delete جهت حذف آن اقدام نمود.

نکته حائظ اهمیت اینست که آن Workspace ای که باید حذف شود نباید فعال باشد در غیر اینصورت آن گزینه در لیست Delete Workspace غیر فعال خواهد بود، از اینرو برای اجتناب از این مورد قبل از کلیک بروی Delete Workspace باید دیگر Workspace های موجود را انتخاب کرده و سپس به حذف Workspace مورد نظر اقدام نمود.

Workspace های سفارشی - w3blog.ir

جهت بارگزاری مجدد یک Workspace باید به روی مثلا Reset w3blog کلیک کرد تا این Workspace به حالت پیش فرض خود بارگزاری شود.