نویسنده
درباره نویسنده
بهنام خیرالهی
تعداد پست ها 64

درباره:

دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه Staffordshire University در رشته علوم کامپیوتر گرایش امنیت و مقطع کارشناسی دانشگاه Asia Pacific University در رشته فناوری اطلاعات هستم. از سال 1392 به ایران برگشتم و به صورت تخصصی در زمینه طراحی وب، گرافیک و فناوری اطلاعات فعالیت دارم.

  • ساخت حاشیه نقطه چین با Rectangle Tool

نحوه ساخت یک حاشیه نقطه چین بوسیله ابزار Rectangle Tool و رفع مشکل چسبیدن بعضی از نقاط به هم در این آموزش توضیح داده خواهد شد. قابل ذکر است که از ابزار Path Selection Tool و Direct Selection Tool در این مبحث کمک گرفته شده است.

ابتدا یک سند جدید در فتوشاپ ایجاد کرده و سپس ابزار Rectangle Tool را انتخاب میکنیم.

در داخل تصویر یک بار کلیک کرده تا پنجره Create Rectangle نمایان شود.

سپس به Width مقدار 2000 پیکسل و به Height مقدار 1000 پیکسل میدهیم، با اینکار فتوشاپ مستطیلی با این ابعاد برای ما ایجاد میکند، شما می توانید سایز دلخواه خود را در نظر بگیرید، و در ادامه به روی OK کلیک میکنیم.

سپس خواهیم دید، فتوشاپ یک لایه Shape Layer برای ما ایجاد کرده است، بروی آن کلیک کرده و به پانل Properties میرویم، اگر به این پانل دسترسی نداشتیم آنرا از طریق منوی Window فعال میکنیم.

در پانل Properties گوشه های مستطیل را گرد می کنیم، ابعاد در نظر گرفته شده برای هر چهار طرف 50 پیکسل می باشد.

سپس ابزار Path Selection Tool را انتخاب می کنیم.

در Option Bar این ابزار، رنگ Fill را به روی No Color تنظیم میکنیم.

و در ادامه برای Stroke یک رنگ به دلخواه خود انتخاب میکنیم.

 در Shape Layer ها به رنگ بدنه اصلی Fill و به رنگه حاشیه یک لایه Stroke گفته میشود. با اعمال تغییراتی که توضیح داده شد مستطیل ساخته شده را به صورت یک حاشیه تغییر دادیم. در اصل Stroke همان خط حاشیه ما خواهد بود، در ادامه کار، سایز این خط حاشیه را بروی 20 پیکسل تنظیم میکنیم.

 

در قسمت Set Shape Stroke Type بروی More Options کلیک میکنیم.

 

با اینکار پنجره Stroke برای ما نمایان خواهد شد، در قسمت Align گزینه Outside و در قسمت Caps گزینه Round را انتخاب می کنیم. پس از این کار تیک Dashed Line را زده، به اولین Dash عدد 0 و به اولین Gap عدد 2 را می دهیم. و در انتها بروی OK کلیک می کنیم.

 خواهیم دید حاشیه نقطه چین برای ما ایجا گردیده است.

اگر به تصویر دقت کنیم خواهیم دید که برخی نقاط در گوشه پایین و سمت راست با هم برخورد دارند برای رفع این مشکل ابتدا ابزار Direct Selection Tool را انتخاب می کنیم.

سپس قسمت سمت راست حاشیه ایجاد شده را انتخاب میکنیم، برای انتخاب ابتدا نشانه گر را به بیرون قسمت سمت راست برده و مانند تصویر به سمت داخل حاشیه نشانه گر را امتداد داده و سپس Drag می کنیم، تا فقط Anchor Point های سمت راست انتخاب شوند

سپس مشاهده میکنیم که فقط Anchor Point های سمت راست که با رنگ آبی نمایش داده می شوند انتخاب شده اند.

اینکار برای این است که بصورت دستی طول حاشیه را گسترش دهیم، برای اینکار چند بار کلید → میزینیم. این عملیات طول را به ازای هر کلیک یک پیکسل گسترش میدهد. در این مثال 4 بار زدن کلید → کافی می باشد.

و در نهایت خواهیم دید که فاصله بین نقاط بطور یکسان تقسیم شده است.