نویسنده
درباره نویسنده
بهنام خیرالهی
تعداد پست ها 53

درباره:

 سوابق تحصیلی

۱. کارشناسی فناوری اطلاعات – دانشگاه Asia Pacific University
۲. کارشناسی امنیت نرم افزار – دانشگاه Staffordshire University
۳. کاردانی فناوری اطلاعات و ارتباطات – دانشگاه Asia Pacific University

 مهارت ها

۱. مسلط به فریم ورک NET. و زبان برنامه نویسی VB.NET
۲. مسلط به تکنولوژی ASP.NET WEB FORM
۳. آشنایی کامل با پایگاه داده SQL SERVER
۴. مسلط به طراحی وب JAVASCRIPT ،CSS3 ،HTML5 و BOOTSTRAP
۵. تسلط کامل به نرم افزار PHOTOSHOP
۶. آشنایی با نرم افزار ILLUSTRATOR
۷. تسلط کامل به نرم افزار EXCEL
۸. آشنا به تولید محتوا در فضای وب

 زبان های خارجی

– مسلط به زبان انگلیسی در زمینه های خواندن، نوشتن و مکالمه

  • ایجاد لیست کشویی در اکسل

یکی از راه های ثبت داده ها در اکسل استفاده از لیست کشویی می باشد. یکی از مزایای استفاده از لیست برای ثبت داده ها، افزایش سرعت، دقت و حفظ یکنواختی داده های ثبت شده است. وقتی داده ها از لیست انتخاب شوند دیگر نگران فاصله های اضافی و نگارش های متفاوت از یک داده نیستیم، چرا که یکسان سازی داده ها از اصول اولیه ذخیره در بانک های اطلاعاتی می باشد.

طریقه ایجاد لیست کشویی

با استفاده از لیست کشویی در یک سلول می توان گزینه های متعددی برای آن سلول در نظر گرفت، مثلا می توان لیستی حاوی «بلی» یا «خیر»، «زن» یا «مرد»، «متاهل» یا «مجرد» و یا هر گزینه دیگری را برای آن سلول در نظر گرفت. ایجاد لیست کشویی در اکسل توسط ابزار Data Validation امکان پذیر است، که بواسطه آن می توان فهرست مورد نظر را ایجاد کرده و طیف وسیعی از گزینه های مورد نظر را به لیست اضافه کرد.

روش اول

فرض کنید یک لیست کشویی حاوی نام روزهای هفته را می خواهیم در سلول B1 ایجاد کنیم. ابتدا داده های مورد نظر را وارد کرده، سلولی که میخواهیم لیست کشویی را در آن ایجاد کنیم را انتخاب کرده و سپس به مسیر زیر می رویم.

  • Data
  • Data Tools
  • Data Validation
  • Settings

در برگه Settings و در بخش Validation criteria از لیست Allow گزینه List را انتخاب می کنیم. سپس در قسمت Source آدرس داده های مورد نظر را وارد کرده و به روی OK کلیک می کنیم.

ایجاد لیست کشویی در اکسل - w3blog.irتصویر ۱ − ایجاد لیست کشویی

مطابق تصویر زیر سلول B2 حاوی لیستی از روزهای هفته می باشد.

ایجاد لیست کشویی در اکسل - w3blog.irتصویر ۲ − لیست ایجاد شده در سلول B1

روش دوم

در این روش داده های مورد نظر را می توانیم مستقیما در درون Data Validation وارد کنیم. در برگه Settings و در بخش Validation criteria از لیست Allow گزینه List را انتخاب می کنیم. سپس در قسمت Source داده های مورد نظر را وارد کرده و با یک «,» از یکدیگر جدا میکنیم و در نهایت به روی OK کلیک می کنیم.

ایجاد لیست کشویی در اکسل - w3blog.irتصویر ۳ − ایجاد لیست کشویی بطور مستقیم در Data Validation

روش سوم

ابتدا داده های مورد نظر را وارد کرده، موارد را انتخاب نموده، و یک نام برای محدوده انتخاب شده در قسمت Name Box در نظر گرفته و بروی Enter کلیک میکنیم.

ایجاد لیست کشویی در اکسل - w3blog.irتصویر ۴ − تعریف اسم برای یک محدوده در Name Box

در برگه Settings و در بخش Validation criteria از لیست Allow گزینه List را انتخاب می کنیم. سپس در قسمت Source نامی که برای لیست در قسمت Name Box در نظر گرفته شده بود را بعد از یک «=» نوشته و سپس بروی OK کلیک می کنیم.

ایجاد لیست کشویی در اکسل - w3blog.irتصویر ۵ − ایجاد لیست کشویی با کمک نام تعریف شده

تنظیم پیام راهنما برای لیست کشویی

برای ایجاد پیام راهنما برای لیست کشویی باید در پنجره Data Validation به برگه Input Message رفته و عنوان و پیام مورد نظر را مشخص کرده و بروی OK کلیک کنیم. پس از اینکار، هر زمان سلولی که حاوی لیست کشویی بوده را انتخاب کنیم پیام راهنمای ایجاد شده برای آن نمایش داده می شود.

ایجاد لیست کشویی در اکسل - w3blog.irتصویر ۶ − تنظیم پیام راهنما برای لیست کشویی

تنظیم اخطار برای لیست کشویی

برای ایجاد اخطار در زمان وارد کردن داده های نامعتبر برای لیست کشویی باید در پنجره Data Validation به برگه Error Alert رفته و عنوان و اخطار مورد نظر را مشخص کرده و بروی OK کلیک کنیم. پس از اینکار، هر زمان در سلولی که حاوی لیست کشویی بوده داده ای به غیر از داده های تعریف شده در لیست وارد شود اخطار ایجاد شده برای آن نمایش داده می شود.

ایجاد لیست کشویی در اکسل - w3blog.irتصویر ۷ − تنظیم اخطار برای لیست کشویی

انتقال لیست کشویی به سلول های دیگر

سلولی که حاوی لیست کشویی بوده را انتخاب کرده و سپس کوپی میکنیم. محدوده یا سلولی که میخواهیم لیست کشویی را در آن انتقال دهیم را انتخاب کرده و از Paste Special گزینه Validation را انتخاب کرده و بروی OK کلیک میکنیم.

ایجاد لیست کشویی در اکسل - w3blog.irتصویر ۸ − انتقال لیست کشویی به سلول های دیگر