نویسنده
درباره نویسنده
بهنام خیرالهی
تعداد پست ها 53

درباره:

 سوابق تحصیلی

۱. کارشناسی فناوری اطلاعات – دانشگاه Asia Pacific University
۲. کارشناسی امنیت نرم افزار – دانشگاه Staffordshire University
۳. کاردانی فناوری اطلاعات و ارتباطات – دانشگاه Asia Pacific University

 مهارت ها

۱. مسلط به فریم ورک NET. و زبان برنامه نویسی VB.NET
۲. مسلط به تکنولوژی ASP.NET WEB FORM
۳. آشنایی کامل با پایگاه داده SQL SERVER
۴. مسلط به طراحی وب JAVASCRIPT ،CSS3 ،HTML5 و BOOTSTRAP
۵. تسلط کامل به نرم افزار PHOTOSHOP
۶. آشنایی با نرم افزار ILLUSTRATOR
۷. تسلط کامل به نرم افزار EXCEL
۸. آشنا به تولید محتوا در فضای وب

 زبان های خارجی

– مسلط به زبان انگلیسی در زمینه های خواندن، نوشتن و مکالمه

  • بکارگیری AutoFill و ایجاد لیست خودکار

یکی از قابلیت های کاربردی نرم افزار اکسل ویژگی AutoFill یا پرکردن سلول ها بصورت خودکار می باشد. با استفاده از این ویژگی میتوانیم یک سری داده را بصورت خودکار با استفاده از یک الگوی خاص ایجاد کنیم.

ویژگی AutoFill در اکسل

در اکسل می توانیم مجموعه ای از داده ها را با یک ترتیب منطقی پشت سر یک دیگر درج کنیم. این داده ها میتوانند یک سری از اعداد مشخص مانند صفر تا ۱۰۰ باشند و یا حتی با این روش می توانیم اعداد زوج و یا فرد را در یک محدوده مشخص پشت سر هم وارد کنیم.

در مثال زیر میخواهیم با استفاده از ویژگی AutoFill اعداد بین ۱ تا ۱۰ در یک محدوده درج کنیم. از این رو در اولین سلول محدوده مورد نظر اولین عدد و در سلول بعدی دومین عدد را وارد می کنیم. سپس با کمک نشانه گر هر دو سلول را انتخاب کرده و نشانه گر را بروی مربع کوچک سبز رنگ که در گوشه سمت چپ قرار دارد برده، با اینکار نشانه گر به شکل یک در می آید. بروی مربع کوچک سبز رنگ کلیک کرده و به سمت پایین درگ کرده تا اعداد مورد نظر درج گردند.

بکارگیری AutoFill و ایجاد لیست خودکار − w3blog.irتصویر ۱ − درگ کردن در اکسل

با انجام اینکار اکسل با استفاده از ویژگی AutoFill اعداد بین ۱ تا ۱۰ را بصورت خودکار در یک محدوده مشخص درج میکند.

بکارگیری AutoFill و ایجاد لیست خودکار − w3blog.irتصویر ۲ − درگ کردن اعداد

پس از درگ کردن اعداد در محدوده مورد نظر دکمه ای در پایین محدوده ظاهر خواهد شد که شامل گزینه های متفاوتی بوده و مشخص کننده این است که داده ها با چه شرایطی باید در محدوده مورد نظر قرار گیرند. در جدول زیر کاربرد این قسمت را بررسی میکنیم.

ردیفگزینه های AutoFillتوضیحات
۱Copy Cellsمحتوای سلول را در سلول های دیگر کوپی میکند.
۲Fill Seriesبا در نظر گرفتن اولین سلول به عنوان سلول مرجع، سری عددی ایجاد میکند.
۳Fill Formatting Onlyقالب سلول مرجع را کوپی میکند.
۴Fill Without Formattingبدون قالب سلول مرجع، داده ها را کوپی میکند.
۵Flash Fillطبق الگوی سلول مرجع عمل میکند.

در مثال قبل با استفاده از ویژگی AutoFill اعداد بین ۱ تا ۱۰ را در یک محدوده مشخص درج کردیم. میتوانیم اعدادی را بصورت سری در یک محدوده وارد کنیم، مثلا برای وارد کردن اعداد زوج در یک محدوده باید اولین عدد زوج مورد نظر را در یک سلول وارد کرده و در سلول کناری آن دومین عدد زوج را وارد کنیم. سپس هر دو سلول را انتخاب کرده و در محدوده مورد نظر آنها را درگ کنیم، این کار یک سری عددی با قدر نسبت ۲ را ایجاد می کند.

همانطور که قبلا گفته شد داده هایی که داری یک ترتیب منطقی باشند توسط اکسل بصورت خودکار تکمیل می شوند. برخی از این داده ها بصورت پیش فرض در اکسل وجود نداشته و باید یک لیست دلخواه برای آنها ایجاد کنیم. نمونه ای از این داده ها در مثال زیر ذکر شده است.

بکارگیری AutoFill و ایجاد لیست خودکار − w3blog.irتصویر ۳ − ترتیب منطقی داده ها

ایجاد لیست دلخواه

برخی داده ها به طور پیش فرض در اکسل وجود ندارند، بطور مثال اگر نیاز به ایجاد حروف الفبای فارسی را داشته باشیم باید یک لیست دلخواه در اکسل ایجاد کنیم. برای ایجاد اینگونه لیست ها باید مراحل زیر طی شود.

  • File
  • Options
  • Advanced
  • General
  • Edit Custom Lists

برای ایجاد لیست جدید ابتدا گزینه NEW LIST را انتخاب کرده و در قسمت List entries داده های مورد نظر را به ترتیب و هر کدام را در یک خط وارد می کنیم. برای مثال برای ایجاد یک لیست از حروف الفبای فارسی باید حروف الفبا را به ترتیب از «الف» تا «ی» در بخش List entries نوشت.

بکارگیری AutoFill و ایجاد لیست خودکار − w3blog.irتصویر ۴ − ایجاد لیست های سفارشی

پس از درج داده ها بروی گزینه Add کلیک کرده تا اطلاعات در یک لیست جدید ثبت شوند و سپس بروی OK کلیک میکنیم. با انجام اینکار می توان حروف الفبای فارسی را به ترتیب و به صورت خودکار در اکسل درج نمود. میتوان دیگر لیست ها که به طور پیش فرض در اکسل وجود ندارند را با همین روش ایجاد نمود. تصویر زیر چند نمونه از این لیست ها را نشان می دهد.

بکارگیری AutoFill و ایجاد لیست خودکار − w3blog.irتصویر ۵ − لیست های سفارشی دیگر

به این ترتیب میتوان با استفاده از ویژگی AutoFill به طرز قابل توجهی در وقت صرفه جویی کرده و روال انجام کارها را به اکسل سپرد.

بیشتر بخوانید

  • مطلبی برای این بخش وجود ندارد.